srp

 

 

13.10.2020 Konferencja prasowa pod hasłem: "Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję"

 

Drodzy Przyjaciele, 

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową pod hasłem: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję”, która odbędzie się w najbliższy piątek 16 października o godz. 10 w mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Grottgera 25A w Warszawie. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 spotkanie odbędzie się na zewnątrz, przed budynkiem, prosimy więc o awaryjne zaopatrzenie się w parasolki. 

 

O transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania opieki środowiskowej i Centrach Zdrowia Psychicznego opowiedzą: Katarzyna Parzuchowska - przedstawicielka pacjentów, Elżbieta Jełowicka - asystentka zdrowienia (osoba po kryzysie i odpowiednim przeszkoleniu pracująca z pacjentami) , prof. Jacek Wciórka - przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, dr Marek Balicki - kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Iwona Jeziorska, koordynator organizacyjno kliniczna z mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

 

Zwłaszcza teraz, kiedy NFZ pomimo zwiększenia swojego budżetu o 5 mld zł na przyszły rok, planuje cięcia w obszarze psychiatrii o 115 mln zł, chcielibyśmy ogromnie poprosić o pomoc, medialne wsparcie pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego, ich bliskich i ludzi pomagających osobom doświadczonym przez kryzys wracać do zdrowia - psychiatrów, terapeutów, pielęgniarki, w staraniach o kontynuowanie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego - blisko domu, szybkiego, bezpłatnego, jak najbardziej dostosowanego różnymi formami pomocy do indywidualnych potrzeb osoby w kryzysie, włączającego w terapię bliskich na przykład podczas pracy z pacjentem i jego rodziną w domu podopiecznego. Taką opiekę proponują Centra Zdrowia Psychicznego, których dotąd jest 31 ze wsparciem dostępnym dla 10 procent mieszkańców Polski. Działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, mającego przygotować grunt do wprowadzenia Centrów w całej Polsce. Gdzie są, jak działają można sprawdzić na stronie czp.org.pl Bardzo ważne jest to, żeby do takiej pomocy mieli dostęp wszyscy potrzebujący. Prosimy pana Ministra o przedłużenie pilotażu do 2022 roku, co pozwoli przygotować grunt dla transformacji leczenia obejmującej cały kraj. Od pilnych decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość tej transformacji. Pacjenci, ich bliscy i lekarze kierują więc do pana Adama Niedzielskiego petycje w tej sprawie, psychiatrzy wysłali do niego pismo. Dokumenty są w załączniku. Petycja od wszystkich, którym zależy na tej sprawie, podpisywana jest też online pod linkiem dostępnym na profilach Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego w wydarzeniu: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie.

 

Podpisz petycję: ” 

https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow...

 

Prosimy o artykuły, audycje, rozmowy związane z tym tematem, o pomoc w nagłośnieniu go. 

Dlaczego to takie ważne?

 

W Polsce milion osób doświadcza depresji, milion osób ma za sobą psychozę, 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Zgodnie ze statystykami co czwarty mieszkaniec Polski doświadczył, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Może być to załamanie wynikające z pracy w dużym stresie, po stracie bliskiej osoby, utracie pracy. Teraz, w zderzeniu sytuacją związaną z COVID-19, rośnie liczba ludzi szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Bardzo ważne jest więc tworzenie przyjaznego i skutecznego systemu leczenia, wspierania w zdrowieniu.

 

Izabela Ciuńczyk, psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie:

Jest nas na dyżurze 10 osób i kilka nieśpiących osób w kryzysie i zapytałam je, dlaczego warto leczyć się  środowiskowo i z jakich powodów Centrum jest potrzebne. Wszyscy na pierwszym miejscu wymienili partnerstwo i podmiotowość - i pacjenci i pielęgniarki. Pacjent w psychiatrii środowiskowej to konkretna osoba ze swojego pokoju z plakatami lub obrazami z porządkiem lub nieładem, ze swoimi sąsiadami, ze swoimi zainteresowaniami, ale też wadami, to nie jest anonimowa osoba zamknięta w azylu, która dla profesjonalistów jest kolejnym/kolejną hospitalizowanym z taką samą chorobą bez historii życiowej. Ta podmiotowość gwarantuje partnerstwo w procesie zdrowienia. Nie ma wszystkowiedzącego lekarza i niesłyszalnego pacjenta. W środowisku osoba z kryzysem ma swój głos - słyszalny dla wszystkich. W związku z tym wszystkim zależy na zdrowieniu.

 

Po drugie psychiatria środowiskowa to praca zespołowa. Wzajemne wsparcie i budowanie relacji zespołowych daje satysfakcję w pracy. Po raz pierwszy od 2 lat - od momentu utworzenia CZP w Koszalinie absolwenci/absolwentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie składają podania o pracę w CZP w pierwszej kolejności - NIGDY TAK NIE BYŁO !!!!!!  Średnia wieku pielęgniarek w naszym CZP jest najniższa w porównaniu z innymi placówkami medycznymi.  

 

Po trzecie Centrum to znaczące miejsce w społeczności lokalnej. W Koszalinie to miejsce zrobił nam pożar w escape roomie i pomoc kilkuset osobom, a teraz pandemia. Ta pomoc odczarowała psychiatrię - stała dostępność, otwartość, brak skierowań, brak kolejki,  zakotwiczenie w środowisku co skraca dystans pomiędzy profesjonalistom i pacjentem, u nas także szkolenia dla osób z zawodami zaufania publicznego pokazała, że kryzys może doświadczyć każdy z nas, a uzyskana pomoc nie jest niczym wstydliwym. Na koniec anegdota - nasz pacjent objęty leczeniem środowiskowym zadzwonił do swojego zespołu w czasie pandemii i poprosił o poradę w zakresie przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze , "bo do was można natychmiast dodzwonić się i usłyszeć co mam robić gdy skacze ciśnienie niż do lekarza rodzinnego, bo do niego dzwonię już kilka godzin i nic". 

 

Kontakt dla mediów: Katarzyna Szczerbowska, tel. 506 246 005, kszczerbowska@wp.pl 

W razie potrzeby przesyłamy propozycję informacji prasowej, list psychiatrów który został już wcześniej skierowany do ministerstwa, treść petycji online oraz oddzielną petycję samych osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych, pod którą zbieramy odręczne podpisy.  

 

link do wydarzenia: www.facebook.com/events/702983546968544/

Pomóż nam i podpisz petycję!

 

link do petycji

https://lnkd.in/e7GN7Zw

 

Jeśli możecie zrobić więcej, zapraszamy!!

https://lnkd.in/eztK-ea

 

 

z wyrazami szacunku

Krzysztof Rogowski, 

Zarząd Fundacji eFkropka, fundacja@ef.org.pl

Koordynator Komitetu Organizacyjnego 

Kongresu Zdrowia Psychicznego

tel. 535-009-298

 

Plakat_III_Kongres_2020.jpg

Projekt i wykonanie SIT