Ośrodek Wsparcia - Aktualności
Prace uczestników Szkoły rysunku i malarstwa powstałe podczas zajęć zdalnych
Prace z zakresu Recycled Art powstały podczas prowadzonych w okresie kwarantanny zajęć zdalnych.
Od 1 czerwca 2020 r. Grupa rzeźbiarska pracuje stacjonarnie. Uczestnicy tworzą na podstawie własnych szkiców płaskorzeźby z papieru mâché.
Podczas zajęć zachowane są wszystkie środki ostrożności - maseczki, dezynfekcja oraz dystans.
"Maski w kwarantannie"
Szanowni Państwo,
Z radością informujemy, że od 1 czerwca 2020 r. zajęcia w Ośrodku Wsparcia prowadzone są stacjonarnie.
Dokładamy wszelkich starań, aby spełnić wszystkie wymagane standardy w zakresie bezpieczeństwa uczestników i pracowników.
Szanowni Państwo,
w związku z pandemią koronawirusa informujemy, że od dnia 18 marca 2020 r. zajęcia prowadzone są w "Ośrodku Wsparcia" zdalnie. Wszyscy uczestnicy projektu objęci są pełnym wsparciem personelu. Zajęcia prowadzone są na Skype, Zoom i innych platformach komunikacyjnych. Wszyscy terapeuci oraz osoby prowadzące grupy realizują swoje zajęcia zgodnie z nowym programem, dostosowanym do pracy na odległość.
Mamy nadzieję, że wkrótce znowu spotkamy się wszyscy na zajęciach.
---
W maju w ramach zajęć z artterapii uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach z hortiterapii organizowanych w ośrodku. Zostały zakupione nowe kwiaty, donice oraz ziemia. Podczas tych zajęć uczestnicy mieli okazje poczytać informację o konkretnych kwiatach, nauczyć się metod ich pielęgnacji a także nabyć umiejętności przesadzania roślin. Dotychczas puste parapety zyskały nowy, bardzo atrakcyjny wygląd.
W ramach socjoterapii nasza grupa często wychodzi na spacery w różne zakątki Krakowa. Miłym akcentem wielu wyjść jest kawa i ciastko w lubianych przez nas krakowskich kawiarniach.
„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. W maju po raz kolejny wybraliśmy się do lubianego i często przez nas odwiedzanego Teatru Współczesnego na spektakl Mały książę. Spektakl jest autorską adaptacją dzieła, opartą na klasycznej inscenizacji. Kreacja teatralna prowadzona jest w taki sposób, aby widz mógł swobodnie odczytywać symbole, zawarte w tekście oryginalnym. Spektakl bardzo nam się podobał i wywołał w nas wiele pozytywnych emocji. Po sztuce udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, żeby przy kawie i ciastku podzielić się wrażeniami ze spektaklu.
Czerwcowa pogoda sprzyjała częstym wyjściom kulturowym. Jednym z nich była całodniowa wycieczka do Wieliczki. Korzystając z pogody przedpołudnie spędzaliśmy w tężni zażywając zdrowotnego powietrza. Spacerując przeszliśmy park w kierunku Rynku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać występ młodzieży tańczącej poloneza na wielickim rynku. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w wielickiej naleśnikarni, który bardzo wszystkim smakował. Kolejami małopolskimi wróciliśmy do Krakowa. To była bardzo przyjemna i szybka podróż.
Kolejnym czerwcowym wyjściem było odwiedzenie Muzeum Współczesnej Sztuki Japońskiej Manggha. Podziwialiśmy bardzo klimatyczną i orientalną wystawę o Buddyzmie. Na wystawie zobaczyć można najcenniejsze przykłady japońskiej sztuki buddyjskiej z kolekcji polskiej, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rzeźba: posągi, przedstawiające buddów, bodhisattwów, bóstwa buddyjskiego panteonu oraz wybitnych mnichów. Te figury są materialnym wkładem buddyjskiej nauki, przemawiają do widza językiem symboli. Po wystawie delektowaliśmy się wspaniałą japońską herbatą oraz wypiekami z muzealnego barku podziwiając widok na Wawe.
W czerwcu w naszym ośrodku odbywał się koleżeński, integracyjny dzień gier planszowych z Ośrodkiem Wsparcia współfinansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wspólnie przygotowali stanowiska gier. Była to dobra okazja do zapoznania się i aktywnego spędzenia czasu. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje i zdrowa rywalizacja. W nagrodę dla wszystkich uczestników turnieju wybraliśmy się na lody. Wspólnie spędziliśmy bardzo miło ten dzień.
W ostatni czwartek czerwca udaliśmy się do chętnie odwiedzanego przez nas Muzeum Narodowego Miasta Krakowa na wystawę Teraz komiks prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy jednego z kuratorów wystawy. Wydarzenie to było idealną okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 roku. Wystawa ta pokazała nam, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Przywołała ona dużo wspomnień i zachwycała bogactwem eksponatów.
Sezon letni wyjść kulturowych rozpoczęliśmy wystawą pt. „Cricot idzie!” w Podgórskiej Cricotece. Prace nad wyżej wymienionym dwuletnim projektem rozpoczęto w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce. Projekt zapowiedziała międzynarodowa konferencja naukowa The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art. Mogliśmy zobaczyć wiele niestandardowych eksponatów. Wystawa budziła wiele emocji i dostarczyła tematów do dyskusji. Po wystawie, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do pobliskiej lodziarni na lody rzemieślnicze. Mieliśmy okazję spróbować między innymi takich lodów jak kawa ploojka, bananamama a także lodów karmelowych z solą himalajską. Był to bardzo udany lipcowy dzień!