srp

Centrum Seniora styczeń - lipiec 2018

Styczeń zaczęliśmy jak co roku wyjściem na pokonkursową wystawę szopek krakowskich do Celestatu. Mieliśmy okazję podziwiać szopki wykonane przez wystawców w różnym wieku oraz przez różne instytucje.

zdjecie1szopki.jpg

Kolejnym wyjściem była wystawa prezentująca kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, licząca ponad 500 zbiorów tego autora.

zdjecie2polewejwyspianski.JPG  zdjecie3poprawejwyspianski.JPG                   

W lutym w ramach Tłustego Czwartku byliśmy na symbolicznym pączku w jednej
z krakowskich cukierni.

Pod koniec miesiąca odwiedziliśmy Nowohuckie Centrum Kultury, w którym byliśmy na World Press Photo, wystawie prezentującej najlepsze fotografie ubiegłego roku.

zdjecie4WPP.jpg

Marzec rozpoczęliśmy świętowaniem Dnia Kobiet. Poza życzeniami było dużo kwiatów
i słodkości.

Odwiedziliśmy także wystawę znajdującą się w Gmachu Głównym Muzem Narodowego Broń
i barwa w Polsce, prezentującą dawne militaria.
 
zdjecie5BroniBarwa.JPG

W tym miesiącu byliśmy też w kinie na świetnym filmie Cudowny chłopak. Film był bardzo ciekawy, wzruszający i skłaniający do przemyśleń.

 

 

zdjecie6cudownychlopak.jpg


Pojawiliśny się również w Teatrze Współczesnym na spektaklu Zemsta. Po teatrze wybraliśmy się do pobliskiej kawiarni na kawę i ciastko, była to doskonała okazja do podzielenia sie wrażeniami z obejrzanej sztuki.

zdjecie7zemsta.JPG

Święta Wielkanocne spędziliśmy w szerokim gronie, wspólnie zajadając się własnoręcznie przygotowanymi daniami i smakołykami.

zdjecie8swietawielkanocne.JPG

W kwietniu byliśmy w Muzeum Nardowym Miasta Krakowa na wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski Dizajn po roku 1989. 

zdjecie9polskidizajn.jpg


W ramach pięknej kwietniowej pogody wyszliśmy także na spacer połączony z wyjściem na kawę i ciastko.

Byliśmy również na bardzo interesujacych warsztatach robienia czekolady. Mieliśmy okazję własnoręcznie zrobić czekoladę wykorzystując różnego rodzaju dodatki, a także uzyskaliśmy dużo ciekawych informacji na temat kakao i produkcji czekolady.

zdjecie10czekoladapolewej.JPG    zdjecie11czekoladapoprawej.JPG           
 
Koniec kwietnia spędziliśmy w teatrze na sztuce Kamienie na szaniec. Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze.

 

zdjecie12kamienienaszaniec.jpg

 

W maju w ramach zajęć z artterapii uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach z hortiterapii organizowanych w ośrodku. Zostały zakupione nowe kwiaty, donice oraz ziemia.  Podczas tych zajęć uczestnicy mieli okazje poczytać informację o konkretnych kwiatach, nauczyć się metod ich pielęgnacji a także nabyć umiejętności przesadzania roślin. Dotychczas puste parapety zyskały nowy, bardzo atrakcyjny wygląd. 

 

zdjecie_1_z_lewej_lipiec2018.JPGzdjecie_2_srodek_lipiec2018.JPGzdjecie_3_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ramach socjoterapii nasza grupa często wychodzi na spacery w różne zakątki Krakowa. Miłym akcentem wielu wyjść jest kawa i ciastko w lubianych przez nas krakowskich kawiarniach.  

 

zdjecie_4_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_5_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. W maju po raz kolejny wybraliśmy się do lubianego i często przez nas odwiedzanego Teatru Współczesnego na spektakl Mały książę. Spektakl jest autorską adaptacją dzieła, opartą na klasycznej inscenizacji. Kreacja teatralna prowadzona jest w taki sposób, aby widz mógł swobodnie odczytywać symbole, zawarte w tekście oryginalnym. Spektakl bardzo nam się podobał i wywołał w nas wiele pozytywnych emocji. Po sztuce udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, żeby przy kawie i ciastku podzielić się wrażeniami ze spektaklu.

 

zdjecie_6_lipiec2018.jpg

 

Czerwcowa pogoda sprzyjała częstym wyjściom kulturowym. Jednym z nich była całodniowa wycieczka do Wieliczki. Korzystając z pogody przedpołudnie spędzaliśmy w tężni zażywając zdrowotnego powietrza. Spacerując przeszliśmy park w kierunku Rynku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać występ młodzieży tańczącej poloneza na wielickim rynku. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w wielickiej naleśnikarni, który bardzo wszystkim smakował. Kolejami małopolskimi wróciliśmy do Krakowa. To była bardzo przyjemna i szybka podróż.

 

zdjecie_7_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_8_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

Kolejnym czerwcowym wyjściem było odwiedzenie Muzeum Współczesnej Sztuki Japońskiej Manggha. Podziwialiśmy bardzo klimatyczną i orientalną wystawę o Buddyzmie. Na wystawie zobaczyć można najcenniejsze przykłady japońskiej sztuki buddyjskiej z kolekcji polskiej, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rzeźba: posągi, przedstawiające buddów, bodhisattwów, bóstwa buddyjskiego panteonu oraz wybitnych mnichów. Te figury są materialnym wkładem buddyjskiej nauki, przemawiają do widza językiem symboli. Po wystawie delektowaliśmy się wspaniałą japońską herbatą oraz wypiekami z muzealnego barku podziwiając widok na Wawel.

 

zdjecie_9_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_10_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W czerwcu w naszym ośrodku odbywał się koleżeński, integracyjny dzień gier planszowych z Ośrodkiem Wsparcia współfinansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wspólnie przygotowali stanowiska gier. Była to dobra okazja do zapoznania się i aktywnego spędzenia czasu. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje i zdrowa rywalizacja. W nagrodę dla wszystkich uczestników turnieju wybraliśmy się na lody. Wspólnie spędziliśmy bardzo miło ten dzień.

 

zdjecie_11_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_12_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ostatni czwartek czerwca udaliśmy się do chętnie odwiedzanego przez nas Muzeum Narodowego Miasta Krakowa na wystawę Teraz komiks prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy jednego z kuratorów wystawy. Wydarzenie to było idealną okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 roku. Wystawa ta pokazała nam, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Przywołała ona dużo wspomnień i zachwycała bogactwem eksponatów.

 

zdjecie_13_lipiec2018.jpg

 

Sezon letni wyjść kulturowych rozpoczęliśmy wystawą pt. „Cricot idzie!” w Podgórskiej Cricotece. Prace nad wyżej wymienionym dwuletnim projektem rozpoczęto w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce. Projekt zapowiedziała międzynarodowa konferencja naukowa The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art. Mogliśmy zobaczyć wiele niestandardowych eksponatów. Wystawa budziła wiele emocji i dostarczyła tematów do dyskusji. Po wystawie, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do pobliskiej lodziarni na lody rzemieślnicze. Mieliśmy okazję spróbować między innymi takich lodów jak kawa ploojka, bananamama a także lodów karmelowych z solą himalajską. Był to bardzo udany lipcowy dzień!

 

zdjecie_14_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_15_po_prawej_lipiec2018.jpg

02.08.2018
Pensjonat U Pana Cogito ma już 15 lat!!!
11.07.2018
Tygodnik Powszechny o Panu Cogito
06.06.2018
Zapraszamy na wystawę malarstwa w dniu 5 lipca od godziny 17:00 - ART STUDIO MIODOWA I PRZYJACIELE ARTYSCI w Ogrodach Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha?
06.06.2018
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi nową rekrutację - zapraszamy!!!
17.05.2018
Zapraszamy ponownie na Marsz Żółtej Wstążki
24.04.2018
Weź udział w Marszu Żółtej Wstążki w Warszawie!
06.04.2018
Rekrutacja do projektu "W stronę pracy"
28.03.2018
16 Forum Psychiatrii Środowiskowej już 24-25 maja 2018. Zobacz pełny program

12.09.2017
Królowa Śniegu i inne historie - polecamy film o Schizofrenii.
10.05.2017
Deklaracja I Kongresu Zdrowia Psychicznego!
Projekt i wykonanie SIT