srp

Centrum Seniora styczeń - październik 2018

Styczeń zaczęliśmy jak co roku wyjściem na pokonkursową wystawę szopek krakowskich do Celestatu. Mieliśmy okazję podziwiać szopki wykonane przez wystawców w różnym wieku oraz przez różne instytucje.

zdjecie1szopki.jpg

Kolejnym wyjściem była wystawa prezentująca kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, licząca ponad 500 zbiorów tego autora.

zdjecie2polewejwyspianski.JPG  zdjecie3poprawejwyspianski.JPG                   

W lutym w ramach Tłustego Czwartku byliśmy na symbolicznym pączku w jednej
z krakowskich cukierni.

Pod koniec miesiąca odwiedziliśmy Nowohuckie Centrum Kultury, w którym byliśmy na World Press Photo, wystawie prezentującej najlepsze fotografie ubiegłego roku.

zdjecie4WPP.jpg

Marzec rozpoczęliśmy świętowaniem Dnia Kobiet. Poza życzeniami było dużo kwiatów
i słodkości.

Odwiedziliśmy także wystawę znajdującą się w Gmachu Głównym Muzem Narodowego Broń
i barwa w Polsce, prezentującą dawne militaria.
 
zdjecie5BroniBarwa.JPG

W tym miesiącu byliśmy też w kinie na świetnym filmie Cudowny chłopak. Film był bardzo ciekawy, wzruszający i skłaniający do przemyśleń.

 

 

zdjecie6cudownychlopak.jpg


Pojawiliśny się również w Teatrze Współczesnym na spektaklu Zemsta. Po teatrze wybraliśmy się do pobliskiej kawiarni na kawę i ciastko, była to doskonała okazja do podzielenia sie wrażeniami z obejrzanej sztuki.

zdjecie7zemsta.JPG

Święta Wielkanocne spędziliśmy w szerokim gronie, wspólnie zajadając się własnoręcznie przygotowanymi daniami i smakołykami.

zdjecie8swietawielkanocne.JPG

W kwietniu byliśmy w Muzeum Nardowym Miasta Krakowa na wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski Dizajn po roku 1989. 

zdjecie9polskidizajn.jpg


W ramach pięknej kwietniowej pogody wyszliśmy także na spacer połączony z wyjściem na kawę i ciastko.

Byliśmy również na bardzo interesujacych warsztatach robienia czekolady. Mieliśmy okazję własnoręcznie zrobić czekoladę wykorzystując różnego rodzaju dodatki, a także uzyskaliśmy dużo ciekawych informacji na temat kakao i produkcji czekolady.

zdjecie10czekoladapolewej.JPG    zdjecie11czekoladapoprawej.JPG           
 
Koniec kwietnia spędziliśmy w teatrze na sztuce Kamienie na szaniec. Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze.

 

zdjecie12kamienienaszaniec.jpg

 

W maju w ramach zajęć z artterapii uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach z hortiterapii organizowanych w ośrodku. Zostały zakupione nowe kwiaty, donice oraz ziemia.  Podczas tych zajęć uczestnicy mieli okazje poczytać informację o konkretnych kwiatach, nauczyć się metod ich pielęgnacji a także nabyć umiejętności przesadzania roślin. Dotychczas puste parapety zyskały nowy, bardzo atrakcyjny wygląd. 

 

zdjecie_1_z_lewej_lipiec2018.JPGzdjecie_2_srodek_lipiec2018.JPGzdjecie_3_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ramach socjoterapii nasza grupa często wychodzi na spacery w różne zakątki Krakowa. Miłym akcentem wielu wyjść jest kawa i ciastko w lubianych przez nas krakowskich kawiarniach.  

 

zdjecie_4_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_5_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. W maju po raz kolejny wybraliśmy się do lubianego i często przez nas odwiedzanego Teatru Współczesnego na spektakl Mały książę. Spektakl jest autorską adaptacją dzieła, opartą na klasycznej inscenizacji. Kreacja teatralna prowadzona jest w taki sposób, aby widz mógł swobodnie odczytywać symbole, zawarte w tekście oryginalnym. Spektakl bardzo nam się podobał i wywołał w nas wiele pozytywnych emocji. Po sztuce udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, żeby przy kawie i ciastku podzielić się wrażeniami ze spektaklu.

 

zdjecie_6_lipiec2018.jpg

 

Czerwcowa pogoda sprzyjała częstym wyjściom kulturowym. Jednym z nich była całodniowa wycieczka do Wieliczki. Korzystając z pogody przedpołudnie spędzaliśmy w tężni zażywając zdrowotnego powietrza. Spacerując przeszliśmy park w kierunku Rynku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać występ młodzieży tańczącej poloneza na wielickim rynku. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w wielickiej naleśnikarni, który bardzo wszystkim smakował. Kolejami małopolskimi wróciliśmy do Krakowa. To była bardzo przyjemna i szybka podróż.

 

zdjecie_7_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_8_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

Kolejnym czerwcowym wyjściem było odwiedzenie Muzeum Współczesnej Sztuki Japońskiej Manggha. Podziwialiśmy bardzo klimatyczną i orientalną wystawę o Buddyzmie. Na wystawie zobaczyć można najcenniejsze przykłady japońskiej sztuki buddyjskiej z kolekcji polskiej, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rzeźba: posągi, przedstawiające buddów, bodhisattwów, bóstwa buddyjskiego panteonu oraz wybitnych mnichów. Te figury są materialnym wkładem buddyjskiej nauki, przemawiają do widza językiem symboli. Po wystawie delektowaliśmy się wspaniałą japońską herbatą oraz wypiekami z muzealnego barku podziwiając widok na Wawel.

 

zdjecie_9_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_10_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W czerwcu w naszym ośrodku odbywał się koleżeński, integracyjny dzień gier planszowych z Ośrodkiem Wsparcia współfinansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wspólnie przygotowali stanowiska gier. Była to dobra okazja do zapoznania się i aktywnego spędzenia czasu. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje i zdrowa rywalizacja. W nagrodę dla wszystkich uczestników turnieju wybraliśmy się na lody. Wspólnie spędziliśmy bardzo miło ten dzień.

 

zdjecie_11_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_12_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ostatni czwartek czerwca udaliśmy się do chętnie odwiedzanego przez nas Muzeum Narodowego Miasta Krakowa na wystawę Teraz komiks prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy jednego z kuratorów wystawy. Wydarzenie to było idealną okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 roku. Wystawa ta pokazała nam, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Przywołała ona dużo wspomnień i zachwycała bogactwem eksponatów.

 

zdjecie_13_lipiec2018.jpg

 

Sezon letni wyjść kulturowych rozpoczęliśmy wystawą pt. „Cricot idzie!” w Podgórskiej Cricotece. Prace nad wyżej wymienionym dwuletnim projektem rozpoczęto w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce. Projekt zapowiedziała międzynarodowa konferencja naukowa The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art. Mogliśmy zobaczyć wiele niestandardowych eksponatów. Wystawa budziła wiele emocji i dostarczyła tematów do dyskusji. Po wystawie, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do pobliskiej lodziarni na lody rzemieślnicze. Mieliśmy okazję spróbować między innymi takich lodów jak kawa ploojka, bananamama a także lodów karmelowych z solą himalajską. Był to bardzo udany lipcowy dzień!

 

zdjecie_14_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_15_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

Korzystając z wakacyjnej pogody wybraliśmy się na lipcowy spacer do odremontowanego parku im. Marka Grechuty. Odpoczywaliśmy w cieniu drzew przy fontannie. Wycieczkę umilały nam rozkwitające letnie kwiaty zdobiące parkowe alejki. Po spacerze udaliśmy się do kawiarenki na słodki poczęstunek. To był bardzo przyjemny dzień. 

 

2zdjecie_1_po_lewej.jpg  2zdjecie_ 2_po_prawej.jpg

 

Zachęceni ciekawym zwiastunem oraz obsadą aktorską prezentowaną na plakatach filmu: „Sztuka kłamania” postanowiliśmy wybrać się do kina. Film okazał się strzałem w dziesiątkę! Urzekły nas niezwykle śmieszne dialogi, piękne historyczne kostiumy, dzięki czemu choć na chwile mogliśmy się przenieść do innej epoki. Po udanym seansie udaliśmy się na kawę aby podzielić się wrażeniami z komedii. 

 

2zdjecie_3_srodek.jpg

 

Kolejną wycieczką w planie lipcowych wyjść było odwiedzenie wystawy: „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Wystawa zawiera wiele ciekawych fotografii przedstawiających konstantynopolitańskie stare miasto różnych artystów, w tym także polskich. Wystawa stała się tematem wielu ciekawych dyskusji wśród uczestników. 

 

2zdjecie_4_srodek.jpg

 

Jedną z bardziej atrakcyjnych wycieczek sierpnia był rejs statkiem po Wiśle. Trasa wycieczki obejmowała rejs spod wzgórza Wawelu, po Salwator i Bulwar Kurlandzki. Sprzyjała nam wspaniała słoneczna pogoda. Wszyscy świetnie się bawili. Rejs statkiem dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń. 

 

2zdjecie_5_srodek.jpg

 

Ciekawi miejsc najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów, postanowiliśmy zwiedzić oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Aptekę po Orłem. Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim składa się z sześciu części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Autorzy ekspozycji starali się jak najwierniej oddać charakter wystroju apteki Pod Orłem, a obok rekonstrukcji prezentowane są oryginalne przedmioty z epoki oraz kilka odnalezionych obiektów, pochodzących z dawnej apteki Pankiewiczów. Gorący sierpniowy dzień zakończyliśmy wizytą w zaprzyjaźnionej, rzemieślniczej lodziarni. 

 

2zdjecie6_po_lewej.jpg  2zdjecie_7_po_prawej.jpg

 

Kolejnym wyjściem w sierpniu był spacer plantami oraz kawa w naszej ulubionej kawiarni.

 

2zdjecie_8_po_lewej.jpg  2zdjecie_9_po_prawej.jpg

 

Sierpniowe wycieczki zakończyliśmy wyjściem do kina na film „Mamma Mia”. Wcześniej w ramach zajęć z filmoterapii prowadzonych w naszym ośrodku obejrzeliśmy pierwszą część „Mamma Mia”. Druga cześć kultowego musicalu bardzo nam się spodobała. Piękna i barwna scenografia, stroje aktorów, zgrabne sztuczki montażowe oraz muzyka zrobiły na nas ogromne wrażenie! 

 

2zdjecie_10_srodek.jpg

 

Wrzesień rozpoczęliśmy wystawą w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa o polskim skautingu. Wystawa : „Duchem silni, czynami wielcy – skauting polski” powstała w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazuje narodziny harcerstwa na ziemiach polskich. 

 

2zdjecie_11.jpg

 

Październik był dla nas szczególnym miesiącem. Centrum Seniora obchodziło 9-lecie swojej działalności. Odbyło się uroczyste spotkanie podczas którego dopisało wiele gości. Była to doskonała okazja aby powspominać stare dobre czasy, oglądaliśmy archiwalne zdjęcia wyświetlone na prezentacji degustując wiele wyśmienitych przysmaków przygotowanych specjalnie na ten dzień. Jak na urodziny przystało- nie obyło się oczywiście bez toru urodzinowego. Było tak przyjemnie, że z utęsknieniem czekamy na jubileusz naszej działalności! 

 

2zdjecie_12_po_lewej.jpg  2zdjecie_13_po_prawej.jpg

 

Postanowiliśmy poznać uroki kin studyjnych i wybrać się do Kina Ars na film „Kręcisz mnie”. W stosunku do filmu, którego autorami byli twórcy pozostającego na lata w pamięci filmu „Nietykalni” mieliśmy wiele oczekiwań i… zdecydowanie się nie zawiedliśmy! Autorzy w zabawny sposób pokazali historię miłości, która potrafi pokonać różnorakie bariery, w tym przypadku, wózek inwalidzki. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać ile racji jest w powiedzeniu- dla chcącego nic trudnego. 

 

 

2zdjecie_14.jpg

 

Od dawna planowaliśmy wyjście do Muzeum Żywego Obwarzanka i w październiku udało nam się w końcu zrealizować te plany. Dzięki wizycie w Muzeum wiemy już, że historia tego przysmaku jest bardzo bogata, że jest spora różnica jakości między obwarzankiem a preclem i jak przystało na wyrób typowo krakowski, jest ograniczone terytorium, na którym można wyrabiać i sprzedawać typowo krakowskie obwarzanki. Przy pomocy pracownicy Muzeum mieliśmy okazję stworzyć nasze własne obwarzanki. Z pewnością po wizycie w Muzeum będziemy baczniej zwracać uwagę na to co kupujemy, starając się jednocześnie wystrzegać się fałszywych precli, tym bardziej, że te nasze krakowskie obwarzanki smakowały wyśmienicie. 

 

2zdjecie_15_po_lewej.jpg  2zdjecie_16_po_prawej.jpg

24.10.2018
Pensjonat U Pana Cogito ma już 15 lat!!!
11.07.2018
Tygodnik Powszechny o Panu Cogito
06.06.2018
Zapraszamy na wystawę malarstwa w dniu 5 lipca od godziny 17:00 - ART STUDIO MIODOWA I PRZYJACIELE ARTYSCI w Ogrodach Rozkoszy Ziemskich Hieronima Boscha?
06.06.2018
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi nową rekrutację - zapraszamy!!!
17.05.2018
Zapraszamy ponownie na Marsz Żółtej Wstążki
24.04.2018
Weź udział w Marszu Żółtej Wstążki w Warszawie!
06.04.2018
Rekrutacja do projektu "W stronę pracy"
28.03.2018
16 Forum Psychiatrii Środowiskowej już 24-25 maja 2018. Zobacz pełny program

12.09.2017
Królowa Śniegu i inne historie - polecamy film o Schizofrenii.
10.05.2017
Deklaracja I Kongresu Zdrowia Psychicznego!
Projekt i wykonanie SIT