srp

Centrum Seniora - Aktualności

 

Szanowni Państwo, 

w związku z pandemią koronawirusa informujemy, że od dnia 18 marca 2020 r. zajęcia prowadzone są w "Centrum Seniora" zdalnie. Wszyscy uczestnicy projektu objęci są pełnym wsparciem personelu. Niezależnie od zaplanowanych działań projektowych, pomagamy w umówieniu wizyty online, w realizacji e-recept oraz osobom, które mieszkają same, w zrobieniu zakupów.

Mamy nadzieję, że wkrótce znowu spotkamy się wszyscy na zajęciach na ul. Olszańskiej 5.

 

 

---

Centrum Seniora

 

Aktywności przedstawione chronologicznie  / Styczeń 2018 - Marzec 2020

Styczeń zaczęliśmy jak co roku wyjściem na pokonkursową wystawę szopek krakowskich do Celestatu. Mieliśmy okazję podziwiać szopki wykonane przez wystawców w różnym wieku oraz przez różne instytucje.

zdjecie1szopki.jpg

Kolejnym wyjściem była wystawa prezentująca kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, licząca ponad 500 zbiorów tego autora.

zdjecie2polewejwyspianski.JPG  zdjecie3poprawejwyspianski.JPG                   

W lutym w ramach Tłustego Czwartku byliśmy na symbolicznym pączku w jednej
z krakowskich cukierni.

Pod koniec miesiąca odwiedziliśmy Nowohuckie Centrum Kultury, w którym byliśmy na World Press Photo, wystawie prezentującej najlepsze fotografie ubiegłego roku.

zdjecie4WPP.jpg

Marzec rozpoczęliśmy świętowaniem Dnia Kobiet. Poza życzeniami było dużo kwiatów
i słodkości.

Odwiedziliśmy także wystawę znajdującą się w Gmachu Głównym Muzem Narodowego Broń
i barwa w Polsce, prezentującą dawne militaria.
 
zdjecie5BroniBarwa.JPG

W tym miesiącu byliśmy też w kinie na świetnym filmie Cudowny chłopak. Film był bardzo ciekawy, wzruszający i skłaniający do przemyśleń.

 

 

zdjecie6cudownychlopak.jpg


Pojawiliśny się również w Teatrze Współczesnym na spektaklu Zemsta. Po teatrze wybraliśmy się do pobliskiej kawiarni na kawę i ciastko, była to doskonała okazja do podzielenia sie wrażeniami z obejrzanej sztuki.

zdjecie7zemsta.JPG

Święta Wielkanocne spędziliśmy w szerokim gronie, wspólnie zajadając się własnoręcznie przygotowanymi daniami i smakołykami.

zdjecie8swietawielkanocne.JPG

W kwietniu byliśmy w Muzeum Nardowym Miasta Krakowa na wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski Dizajn po roku 1989. 

zdjecie9polskidizajn.jpg


W ramach pięknej kwietniowej pogody wyszliśmy także na spacer połączony z wyjściem na kawę i ciastko.

Byliśmy również na bardzo interesujacych warsztatach robienia czekolady. Mieliśmy okazję własnoręcznie zrobić czekoladę wykorzystując różnego rodzaju dodatki, a także uzyskaliśmy dużo ciekawych informacji na temat kakao i produkcji czekolady.

zdjecie10czekoladapolewej.JPG    zdjecie11czekoladapoprawej.JPG           
 
Koniec kwietnia spędziliśmy w teatrze na sztuce Kamienie na szaniec. Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze.

 

zdjecie12kamienienaszaniec.jpg

 

W maju w ramach zajęć z artterapii uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach z hortiterapii organizowanych w ośrodku. Zostały zakupione nowe kwiaty, donice oraz ziemia.  Podczas tych zajęć uczestnicy mieli okazje poczytać informację o konkretnych kwiatach, nauczyć się metod ich pielęgnacji a także nabyć umiejętności przesadzania roślin. Dotychczas puste parapety zyskały nowy, bardzo atrakcyjny wygląd. 

 

zdjecie_1_z_lewej_lipiec2018.JPGzdjecie_2_srodek_lipiec2018.JPGzdjecie_3_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ramach socjoterapii nasza grupa często wychodzi na spacery w różne zakątki Krakowa. Miłym akcentem wielu wyjść jest kawa i ciastko w lubianych przez nas krakowskich kawiarniach.  

 

zdjecie_4_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_5_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. W maju po raz kolejny wybraliśmy się do lubianego i często przez nas odwiedzanego Teatru Współczesnego na spektakl Mały książę. Spektakl jest autorską adaptacją dzieła, opartą na klasycznej inscenizacji. Kreacja teatralna prowadzona jest w taki sposób, aby widz mógł swobodnie odczytywać symbole, zawarte w tekście oryginalnym. Spektakl bardzo nam się podobał i wywołał w nas wiele pozytywnych emocji. Po sztuce udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, żeby przy kawie i ciastku podzielić się wrażeniami ze spektaklu.

 

zdjecie_6_lipiec2018.jpg

 

Czerwcowa pogoda sprzyjała częstym wyjściom kulturowym. Jednym z nich była całodniowa wycieczka do Wieliczki. Korzystając z pogody przedpołudnie spędzaliśmy w tężni zażywając zdrowotnego powietrza. Spacerując przeszliśmy park w kierunku Rynku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać występ młodzieży tańczącej poloneza na wielickim rynku. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w wielickiej naleśnikarni, który bardzo wszystkim smakował. Kolejami małopolskimi wróciliśmy do Krakowa. To była bardzo przyjemna i szybka podróż.

 

zdjecie_7_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_8_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

Kolejnym czerwcowym wyjściem było odwiedzenie Muzeum Współczesnej Sztuki Japońskiej Manggha. Podziwialiśmy bardzo klimatyczną i orientalną wystawę o Buddyzmie. Na wystawie zobaczyć można najcenniejsze przykłady japońskiej sztuki buddyjskiej z kolekcji polskiej, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rzeźba: posągi, przedstawiające buddów, bodhisattwów, bóstwa buddyjskiego panteonu oraz wybitnych mnichów. Te figury są materialnym wkładem buddyjskiej nauki, przemawiają do widza językiem symboli. Po wystawie delektowaliśmy się wspaniałą japońską herbatą oraz wypiekami z muzealnego barku podziwiając widok na Wawel.

 

zdjecie_9_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_10_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W czerwcu w naszym ośrodku odbywał się koleżeński, integracyjny dzień gier planszowych z Ośrodkiem Wsparcia współfinansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wspólnie przygotowali stanowiska gier. Była to dobra okazja do zapoznania się i aktywnego spędzenia czasu. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje i zdrowa rywalizacja. W nagrodę dla wszystkich uczestników turnieju wybraliśmy się na lody. Wspólnie spędziliśmy bardzo miło ten dzień.

 

zdjecie_11_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_12_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

W ostatni czwartek czerwca udaliśmy się do chętnie odwiedzanego przez nas Muzeum Narodowego Miasta Krakowa na wystawę Teraz komiks prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy jednego z kuratorów wystawy. Wydarzenie to było idealną okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 roku. Wystawa ta pokazała nam, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Przywołała ona dużo wspomnień i zachwycała bogactwem eksponatów.

 

zdjecie_13_lipiec2018.jpg

 

Sezon letni wyjść kulturowych rozpoczęliśmy wystawą pt. „Cricot idzie!” w Podgórskiej Cricotece. Prace nad wyżej wymienionym dwuletnim projektem rozpoczęto w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce. Projekt zapowiedziała międzynarodowa konferencja naukowa The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art. Mogliśmy zobaczyć wiele niestandardowych eksponatów. Wystawa budziła wiele emocji i dostarczyła tematów do dyskusji. Po wystawie, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do pobliskiej lodziarni na lody rzemieślnicze. Mieliśmy okazję spróbować między innymi takich lodów jak kawa ploojka, bananamama a także lodów karmelowych z solą himalajską. Był to bardzo udany lipcowy dzień!

 

zdjecie_14_po_lewej_lipiec2018.jpg  zdjecie_15_po_prawej_lipiec2018.jpg

 

Korzystając z wakacyjnej pogody wybraliśmy się na lipcowy spacer do odremontowanego parku im. Marka Grechuty. Odpoczywaliśmy w cieniu drzew przy fontannie. Wycieczkę umilały nam rozkwitające letnie kwiaty zdobiące parkowe alejki. Po spacerze udaliśmy się do kawiarenki na słodki poczęstunek. To był bardzo przyjemny dzień. 

 

2zdjecie_1_po_lewej.jpg  2zdjecie_ 2_po_prawej.jpg

 

Zachęceni ciekawym zwiastunem oraz obsadą aktorską prezentowaną na plakatach filmu: „Sztuka kłamania” postanowiliśmy wybrać się do kina. Film okazał się strzałem w dziesiątkę! Urzekły nas niezwykle śmieszne dialogi, piękne historyczne kostiumy, dzięki czemu choć na chwile mogliśmy się przenieść do innej epoki. Po udanym seansie udaliśmy się na kawę aby podzielić się wrażeniami z komedii. 

 

2zdjecie_3_srodek.jpg

 

Kolejną wycieczką w planie lipcowych wyjść było odwiedzenie wystawy: „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Wystawa zawiera wiele ciekawych fotografii przedstawiających konstantynopolitańskie stare miasto różnych artystów, w tym także polskich. Wystawa stała się tematem wielu ciekawych dyskusji wśród uczestników. 

 

2zdjecie_4_srodek.jpg

 

Jedną z bardziej atrakcyjnych wycieczek sierpnia był rejs statkiem po Wiśle. Trasa wycieczki obejmowała rejs spod wzgórza Wawelu, po Salwator i Bulwar Kurlandzki. Sprzyjała nam wspaniała słoneczna pogoda. Wszyscy świetnie się bawili. Rejs statkiem dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń. 

 

2zdjecie_5_srodek.jpg

 

Ciekawi miejsc najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów, postanowiliśmy zwiedzić oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Aptekę po Orłem. Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim składa się z sześciu części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Autorzy ekspozycji starali się jak najwierniej oddać charakter wystroju apteki Pod Orłem, a obok rekonstrukcji prezentowane są oryginalne przedmioty z epoki oraz kilka odnalezionych obiektów, pochodzących z dawnej apteki Pankiewiczów. Gorący sierpniowy dzień zakończyliśmy wizytą w zaprzyjaźnionej, rzemieślniczej lodziarni. 

 

2zdjecie6_po_lewej.jpg  2zdjecie_7_po_prawej.jpg

 

Kolejnym wyjściem w sierpniu był spacer plantami oraz kawa w naszej ulubionej kawiarni.

 

2zdjecie_8_po_lewej.jpg  2zdjecie_9_po_prawej.jpg

 

Sierpniowe wycieczki zakończyliśmy wyjściem do kina na film „Mamma Mia”. Wcześniej w ramach zajęć z filmoterapii prowadzonych w naszym ośrodku obejrzeliśmy pierwszą część „Mamma Mia”. Druga cześć kultowego musicalu bardzo nam się spodobała. Piękna i barwna scenografia, stroje aktorów, zgrabne sztuczki montażowe oraz muzyka zrobiły na nas ogromne wrażenie! 

 

2zdjecie_10_srodek.jpg

 

Wrzesień rozpoczęliśmy wystawą w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa o polskim skautingu. Wystawa : „Duchem silni, czynami wielcy – skauting polski” powstała w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazuje narodziny harcerstwa na ziemiach polskich. 

 

2zdjecie_11.jpg

 

Październik był dla nas szczególnym miesiącem. Centrum Seniora obchodziło 9-lecie swojej działalności. Odbyło się uroczyste spotkanie podczas którego dopisało wiele gości. Była to doskonała okazja aby powspominać stare dobre czasy, oglądaliśmy archiwalne zdjęcia wyświetlone na prezentacji degustując wiele wyśmienitych przysmaków przygotowanych specjalnie na ten dzień. Jak na urodziny przystało- nie obyło się oczywiście bez toru urodzinowego. Było tak przyjemnie, że z utęsknieniem czekamy na jubileusz naszej działalności! 

 

2zdjecie_12_po_lewej.jpg  2zdjecie_13_po_prawej.jpg

 

Postanowiliśmy poznać uroki kin studyjnych i wybrać się do Kina Ars na film „Kręcisz mnie”. W stosunku do filmu, którego autorami byli twórcy pozostającego na lata w pamięci filmu „Nietykalni” mieliśmy wiele oczekiwań i… zdecydowanie się nie zawiedliśmy! Autorzy w zabawny sposób pokazali historię miłości, która potrafi pokonać różnorakie bariery, w tym przypadku, wózek inwalidzki. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać ile racji jest w powiedzeniu- dla chcącego nic trudnego. 

 

 

2zdjecie_14.jpg

 

Od dawna planowaliśmy wyjście do Muzeum Żywego Obwarzanka i w październiku udało nam się w końcu zrealizować te plany. Dzięki wizycie w Muzeum wiemy już, że historia tego przysmaku jest bardzo bogata, że jest spora różnica jakości między obwarzankiem a preclem i jak przystało na wyrób typowo krakowski, jest ograniczone terytorium, na którym można wyrabiać i sprzedawać typowo krakowskie obwarzanki. Przy pomocy pracownicy Muzeum mieliśmy okazję stworzyć nasze własne obwarzanki. Z pewnością po wizycie w Muzeum będziemy baczniej zwracać uwagę na to co kupujemy, starając się jednocześnie wystrzegać się fałszywych precli, tym bardziej, że te nasze krakowskie obwarzanki smakowały wyśmienicie. 

 

2zdjecie_15_po_lewej.jpg  2zdjecie_16_po_prawej.jpg

 

Na zakończenie październikowych wyjść kulturowych wybraliśmy się do krakowskiego Muzeum Bursztynu przy ulicy św. Jana w Krakowie. Wystawa ta cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców a także turystów odwiedzających malowniczą stolicę małopolski. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o sposobach wydobywania bursztynu, formowania go oraz tworzenia wspaniałej biżuterii z bursztynowego kruszca. Wystawa zawiera wiele wspaniałych eksponatów, które warto zobaczyć. To była bardzo interesująca wycieczka.

 

 

          zdjecie_1_po lewej_listop_2018.jpg       zdjecie_2 po_prawej_listop_2018.jpg

 

Aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mogliśmy ominąć zwiedzania pięknej i sentymentalnej wystawy w Muzeum Narodowym Miasta Krakowa. O wspaniałości i wartości tej ekspozycji świadczy fakt, ze zawierała ona 779 dzieł sztuki, w tym 10 tomów pism zbiorowych, mundury, mapy, broń i odznaczenia wojskowe. Ponadto Józef Piłsudski był ściśle związany w kulturą i życiem Krakowa jako jego mieszkaniec. Wystawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji i zachęciła do kontemplacji oraz zadumy nad piękną choć bardzo trudną historią naszej niepodległej Ojczyzny.

 

           zdjecie_3_po_lewej_listop_2018.jpg       zdjecie_4_po_prawej_listop_2018.jpg

 

Pozostając w klimacie świętowania odzyskania przez Polskę Niepodległości, do Centrum Seniora zaprosiliśmy miłośnika historii z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który dzięki autorskiej prezentacji przybliżył nam drogę naszych przodków do wolności. Chętnie odpowiadał na nasze pytania a także urozmaicał swoją prelekcję ciekawymi, nieznanymi nam wcześniej anegdotami.

 

zdjecie_5_srodek_listop_2018.jpg

 

Kolejną listopadową wycieczką kulturalną było odwiedzenie kamienicy Szołayskich będącej oddziałem krakowskiego Muzeum Narodowego. Jest to wystawa, która ukazuje nasze miasto jako miejsce kontrastów, w którym przeplata się zaściankowość z aspiracjami do najwspanialszych metropolii ówczesnego świata. Prezentowane na trzech piętrach eksponaty to głównie obrazy i rzeźby z Muzeum Narodowego oraz zachwycające autentycznością przedmioty codziennego użytku a także plakaty i grafiki znanych polskich artystów. Zwiedzanie tej wystawy skłoniło do sentymentalnej podróży w lata młodości i przywołało piękne wspomnienia.

 

          zdjecie_6_po_lewej_listop_2018.jpg        zdjecie_7_po_prawej_listop_2018.jpg

 

Wydarzeniem zamykającym listopad były zorganizowane w Centrum Seniora Andrzejki. Na tę okazję zamówiliśmy pizzę w zaprzyjaźnionej restauracji „Cyklop” oraz przygotowaliśmy galaretki z bitą śmietaną. Ucztowanie umilały nam radiowe hity z lat 80-tych, które wielu uczestnikom przypomniały czasy młodości.

 

       zdjecie_8_po_prawej_grudzien_2018.jpg      zdjecie_9_po_lewej_grudzien_2018.jpg

 

Mikołajkowym prezentem dla nas wszystkich było grudniowe wyjście do Teatru im. Juliusza Słowackiego przy placu Św. Ducha w Krakowie na spektakl pt. „Kwiat Paproci” w reżyserii Jakuba Krofta. Był to spektakl familijny inspirowany twórczością krakowskiego artysty poprzedzającego swoją epokę Stanisława Wyspiańskiego. Bilety na ten spektakl zostały wyprzedane w błyskawicznym tempie, z tym większą przyjemnością uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Zachwycały oryginalne stroje, przepiękna aranżacja a także kurtyna Siemiradzkiego oraz nowoczesne projekcje w połączeniu z tradycyjnymi technikami lalkowymi. Spektakl ten dostarczył nam wspaniałych emocji i pozostanie w naszej pamięci na długo.

 

zdjecie_10_srodek_grudzien_2018.jpg

 

Jak co roku, podtrzymując wieloletnią tradycję zasiedliśmy wspólnie do świątecznego Wigilijnego stołu i łamiąc się opłatkiem, życzyliśmy sobie wszystkiego dobrego na świąteczny czas. Podniosłość tego wydarzenia, wzbogaciła wizyta księdza wikariusza z jednej z krakowskich parafii, który przyjął nasze zaproszenie i usiadł z nami do Wigilijnej wieczerzy. Na świątecznym stole królowały samodzielnie przygotowane potrawy a wspólny śpiew kolęd zbliżył nas wszystkich do siebie.

 

         zdjecie_11_po_lewej_grudzien_2018.jpg       zdjecie_12_po_prawej_grudzien_2018.jpg

 

zdjecie_13_ srodek_grudzien_2018.jpg

 

Nowy rok kalendarzowy (2019) rozpoczęliśmy dwoma wyjściami do kina na filmy : „Mój piękny syn” oraz „Bohemian Rhapsody”.  Pierwszy film urzekł nas wzruszającą fabułą, opowiadał historię miłości ojca do syna zmagającego się z uzależnieniem. Film pokazuje miłość, która nadaje siłę do zmian. Drugi film którego nie można przegapić to „Bohemian Rhapsody” opowiadający historię kultowego zespołu Queen oraz jego wokalisty Freddiego Mercurego. Była to prawdziwa uczta nie tylko dla wielkich fanów zespołu, lecz także doskonała okazja do zapoznania się z twórczością zespołu. Uczestnicy mieli okazję poczuć się jak na prawdziwym koncercie! Były to niezapomniane wrażenia. 

 

1_kwi_2019.jpg
     
2_kwi_2019.jpg
      
Doskonałą okazją do zintegrowania się grupy i nabycia nowych umiejętności była kolejna styczniowa wycieczka do Manufaktury Cukierków „Ciuciu”. Jest to prawdopodobnie najmniejsza na świecie Fabryka Słodyczy ponieważ działa na zaledwie 50 metrach kwadratowych. Śledziliśmy etapy powstawania cukierków, a każdy z nas miał okazję własnoręcznie wykonać lizaka. Pojawiło się dużo ciekawych pytań i było dużo dobrej zabawy.
 
      16_kwi_2019.jpg  17_kwi_2019.jpg
   
Tradycyjnie, jak co roku całą grupą udaliśmy się do Celestatu aby podziwiać pokonkursową wystawę szopek. Mimo tego, że co roku odwiedzamy krakowski Celestat, zawsze pełni podziwu dla twórców zachwycamy się ogromem pracy i starannością wykonania dzieł. Najpiękniejsze naszym zdaniem są ruchome, błyszczące i miniaturowe elementy szopek. Po zakończeniu zwiedzania wybraliśmy się na kawę i ciastko, aby móc podzielić się wrażeniami z wystawy. 
   
            11_kwi_2019.jpg  12_kwi_2019.jpg
    
„O psie, który wrócił do domu” oraz „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3” to dwa tytuły filmów, na które wybraliśmy się w lutym. „O psie który wrócił do domu” to film opowiadający o dzielnym czworonogu, który przebył 400 mil, żeby odnaleźć swojego właściciela. Był to bardzo przyjemny i ciepły film. „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3” to nawiązanie do kultowej komedii obyczajowej z lat 90. Uśmialiśmy się do łez, jest to świetny film na poprawę humoru, emanuje żartem. 
   

9_kwi_2019.jpg

 

10_kwi_2019.jpg
     
Tłusty czwartek, jak tradycja nakazała został przez nas wspólnie uczczony pysznymi pączkami i faworkami. W miłej atmosferze zajadaliśmy się różnego rodzaju słodkościami. Była to dobra okazja do wspólnych rozmów i wspomnień. 
    
 13_kwi_2019.jpg   14_kwi_2019.jpg
     
Tradycyjnie, jak co roku wybraliśmy się do Nowohuckiego Centrum Kultury na wystawę World Press Photo, aby podziwiać najlepsze zdjęcia 2018 roku. Wystawa składa się ze 137 prac autorów z 125 krajów, podzielonych na 8 kategorii. Zawsze ciekawią nas opisy każdej fotografii, dzięki nim możemy bardziej wczuć się w klimat zdjęcia. W tym roku także wystawa spełniła nasze oczekiwania i dostarczyła nam ciekawych wrażeń. 
      
8_kwi_2019.jpg
             
Kolejną wystawą, którą odwiedziliśmy w lutym było Muzeum Podziemia Rynku. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych i interaktywnych muzeów na terenie Krakowa, a jednocześnie zawiera najstarsze eksponaty, które tworzą klimat średniowiecznego miasta. Na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem, który bardzo ciekawie i szczegółowo opowiada o dawnym Krakowie. Z chęcią odpowiada na wszystkie pytania, których w trakcie zwiedzania pojawia się dużo. 
         
4_kwi_2019.jpg  5_kwi_2019.jpg
         
W okresie zimowym naszym wyjściom z ośrodka często towarzyszyły wizyty w Trattorii Cyklop gdzie wspólnie próbowaliśmy nowych dla nas smaków ukrytych w tajemniczo brzmiących nazwach. 
Marzec rozpoczęliśmy od wyjścia do kina na oscarowy hit „Green Book”. Poruszający film opowiadający o przyjaźni dwóch mężczyzn z różnych środowisk niesamowicie nas urzekł. Fantastyczna gra aktorska, bardzo ciekawa fabuła oraz barwne dialogi spowodowały że wyszliśmy z kina z nastawieniem, żeby szukać dobra w każdym człowieku! Kolejnym filmem, który oglądnęliśmy w marcu był „Kurier”. Film przybliżył nam losy wojennej Polski i historii Jana Nowaka- Jeziorańskiego, legendarnego kuriera, którego drogę przedostania się z Londynu do okupowanej Polski, mogliśmy śledzić na ekranie. Film budzi spore emocje, przypomina nam o trudnej, ale jakże pięknej historii naszej ojczyzny. Jest to film dla każdego. 
   
6_kwi_2019.jpg  7_kwi_2019.jpg
            
8 marca uroczyście świętowaliśmy Dzień Kobiet kwiatami i słodkościami. Nie obyło się bez życzeń i wzruszeń. Każda kobieta otrzymała symbolicznego tulipana – zwiastun nadchodzącej wiosny. 
    
15_kwi_2019.jpg
           
Kolejnym naszym wyjściem na zakończenie marca był spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiego pt. „Wyzwolenie”. Była to nowa interpretacja sztuki Radosława Rychcika, uznawanej  za jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do wystawienia polskich utworów dramatycznych. Wspaniała gra aktorska i dialogi pozwalały przeżywać emocje, które towarzyszyły odtwórcom na scenie. 
   
3_kwi_2019.jpg
Słoneczna kwietniowa pogoda zachęciła nas do spaceru na Wawel. Przechadzając się krakowskimi bulwarami podziwialiśmy piękno rozkwitającej, wiosennej przyrody. W drodze spotykaliśmy wielu zagranicznych turystów. Po dojściu na taras widokowy Wawelu odpoczywaliśmy w cieniu i podziwialiśmy piękne widoki. To był bardzo udany dzień.
zdjecie_1_srodek2019.jpg
Tradycyjnie jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wspólnie z całą grupą zorganizowaliśmy świąteczne śniadanie. Przy wspólnym, suto zastawionym stole nie zabrakło święconego jajka – symbolu nowego życia, tradycyjnego białego barszczu oraz samodzielnie przygotowanych wypieków. Składaliśmy sobie z serca płynące życzenia. Był to bardzo dobrze spędzony czas w miłej, rodzinnej atmosferze. Nie brakowało życzliwości, której tak bardzo potrzeba nam na co dzień.
zdjecie_2_po_lewej2019.jpg  zdjecie_3_po_prawej2019.jpg
W weekend majowy, korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się grupą na spacer do Parku Strzeleckiego oraz na lody do pobliskiej kawiarni.
zdjecie_4_srodek2019.jpg
W maju wybraliśmy się do teatru Bagatela na spektakl pt. „Mayday 2”. Pierwsza część wywołała w nas bardzo pozytywne emocje, nie mogliśmy zatem przegapić okazji aby zobaczyć kontynuację sztuki. Podobnie jak pierwsza część, druga nas nie rozczarowała. Dialogi, fabuła oraz gra aktorska zapewniły nam wspaniałą rozrywkę.
zdjecie_5_po_lewej2019.jpg  zdjecie_6_ po_prawej2019.jpg
W maju również odwiedziliśmy kino Kijów. Mieliśmy okazję obejrzeć film Miłość i Miłosierdzie, który opowiada o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie, uznanej za świętą przez papieża św. Jana Pawła II. Obraz ten ukazuje nieznane do tej pory fakty i przybliża widzom historię kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. Film ten wywarł na nas ogromne wrażenie, mieliśmy możliwość choć na chwilę zapomnieć o deszczowej pogodzie za oknem i problemach z nią związanych.
zdjecie_7_srodek2019.jpg

 

Świętując 150 rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, na mapie naszych cotygodniowych wycieczek nie mogło zabraknąć miejsca gdzie rozgrywano najbardziej znaną sztukę autora „Wesele” – Rydlówki. Dzięki wspaniałej pani przewodnik, która bardzo dobrze przybliżyła nam klimat tamtych czasów mogliśmy się niemal poczuć jak uczestnicy Wesela. Muzeum zawiera wiele pięknych, idealnie odtworzonych a także autentycznych pamiątek z tamtych czasów. Pomimo długiej trasy i intensywnego zwiedzania byliśmy bardzo zadowoleni. Był to mile spędzony dzień.

 

zdjecie_8_srodek2019.jpg

 

W kolejny kulturalny czwartek czerwca wybraliśmy się do kina na film animowany Agent Kot. Była to bardzo śmieszna, pozytywna bajka ze świetnie dobranym dubbingiem. Po seansie by móc podzielić się wrażeniami na temat filmu, wybraliśmy się  do pobliskiej kawiarni na pyszny sernik z lodami. To był kolejny interesujący czwartek!

 

zdjecie_9_srodek2019.jpg

 

Wakacyjny miesiąc lipiec przywitaliśmy ciekawym i poszerzającym horyzonty spotkaniem z podróżnikami, małżeństwem Pawłem i Justyną z Couple Away, którzy po 8 miesiącach fascynującej podróży po Azji wrócili do Polski. Przygotowali dla nas niesamowitą prelekcję pełną wspaniałych zdjęć, dzięki czemu mogliśmy się czuć jakbyśmy byli na tej wyprawie. Z wielkim zaangażowaniem odpowiadali na nasze pytania i zdradzali różne wykorzystywane przez siebie patenty na tanie podróżowanie. Zwieńczeniem tego wspaniałego spotkania były pamiątkowe zdjęcia oraz azjatycki poczęstunek w postaci sushi, orientalnych sakiewek i chińskich ciasteczek z wróżbą. Nie obyło się także bez szybkiego instruktażu jedzenia pałeczkami w wykonaniu naszych miłych gości. To był naprawdę bardzo dobry dzień.

 

ZDJECIE_1_wakacje2019.jpg


Kolejnym wakacyjnym wyjściem był spacer po Ogrodzie Botanicznym, w którym mogliśmy podziwiać piękno letniej przyrody w pełnym rozkwicie, a także schronić się przed upałem dusznego miasta w cieniu drzew.

 

ZDJĘCIE_2_wakacje2019.jpg


Jednym z najbardziej wyczekiwanych wyjść w lipcu była wycieczka do kina na nową część „Króla Lwa”. Naszą ciekawość co do nowej produkcji wzbudzał fakt, że wielu z nas pamięta wersje sprzed 25 lat. Historia ta sama, ale opowiedziana i nakręcona w wersji live action, z nowym, ale nadal świetnym dubbingiem. Bardzo podobał nam się ten film !

ZDJĘCIE_3_wakacje2019.jpg

 

Kolejnym wydarzeniem kulturowym, w którym braliśmy udział był seans w kinie Cinema City pt. „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” w reżyserii Woodyego Allena. Świetna gra młodych aktorów, przewrotny scenariusz i dialogi, które bardzo nas bawiły i odsłaniały ludzka naturę, to wszystko sprawiło, że kolejne wyjście do kina możemy zaliczyć do jak najbardziej udanych.

 

ZDJĘCIE_4_wakacje2019.jpg

 

Kontynuując wakacyjny cykl kinowych czwartków wybraliśmy się na amerykański komediodramat pt. „Gdzie jesteś Bernadette?”.  Film był bardzo wzruszający i bardzo nam się podobał. Wnioskiem płynącym z tego filmu jest przekonanie, że najważniejszą wartością w życiu jest rodzina.

 

ZDJĘCIE_5_wakacje2019.jpg

 
Słodkim zakończeniem wakacji były lody i kawa w naszej ulubionej krakowskiej kawiarni. Wspólnie w miłej atmosferze wspominaliśmy mijające wakacje, miejsca które odwiedziliśmy i doświadczenia jakie zdobyliśmy. Przed nami nowy rok wytężonej pracy i intensywnej rehabilitacji.

 

 

ZDJECIE_6_wakacje2019.jpg

 

W pierwszy czwartek września wraz z całą grupą wybraliśmy się do muzeum sztuki japońskiej Manggha na wystawę Krzysztofa Gonciarza „Tokio 24”. Wystawa miała na celu ukazanie pętli, której codziennie od nowa doświadcza mieszkaniec stolicy Japonii. Można zaobserwować zwykłe i niezwykłe elementy codzienności, te intymne i te odbywające się na skalę całego miasta. Ekspozycja była bardzo interesująca i wzbogacona różnymi elementami świetlnymi i lustrzanymi. Na chwilę pozwoliło nam to przenieść się w innym świat i poczuć pęd tej metropolii. 

 

2019_zdjecie_1_tokio_24.jpg

 

 

W ramach kolejnego czwartkowego spaceru udaliśmy się wspólnie do muzeum na wystawę o bardzo ciekawej tematyce Natura w sztuce w MOCAK-u. Eksponaty zrobiły na nas bardzo duże wrażenie, ukazywały współczesne postawy człowieka wobec przyrody. Główną tematyką wystawy jest zachwyt nad pięknem otaczającej nas przyrody, lecz także obawa przed przyszłością naszej planety wyrażona przez wizje zdewastowanej przyrody. Wystawa ta wywarła na nas ogromne wrażenie oraz skłoniła do refleksji nad podejmowanymi na co dzień działaniami służącymi ochronie środowiska naturalnego. 

 

2019_zdjecie_2_mocak_natura.jpg

 

Korzystając z ostatnich tchnień lata wraz z grupą Środowiskowego Domu Samopomocy w ramach integracji zorganizowaliśmy wspólne grillowanie w kurorcie żeglarskim na Bagrach w Krakowie. Łapaliśmy ostatnie promienie słońca nad wodą, grillując kiełbaski, zajadając się szaszłykami, popijając ciepłą herbatę. Wszyscy ochoczo rwali się do pracy. Panowała bardzo przyjemna atmosfera. To był bardzo miło spędzony czas. 

 

2019_zdjecie_3_grill_sds.jpg

 

W pierwszy czwartek października wyruszyliśmy na spacer bulwarami wiślanymi na Wawel zobaczyć zbiory porcelany miśnieńskiej. Mieliśmy okazję podziwiać zbiór ponad 400 figurek wykonanych 

w słynnej manufakturze porcelany w Miśni. Naszą uwagę zwróciły bogato malowane zastawy stołowe oraz pięknie zdobione serwisy kawowe. Wystawa ta wzbudziła w nas wiele miłych wspomnień, bowiem wiele osób posiada w swoich domach równie piękne kolekcje. 

 

2019_zdjecie_4_porcelana.jpg

W październiku obchodziliśmy huczne X-lecie istnienia Centrum Seniora. Na ten dzień przygotowaliśmy mnóstwo dobrego jedzenia a także zamówiliśmy piękny tort.  Wspólnie oglądaliśmy archiwalne zdjęcia oraz zajadaliśmy się wcześniej przygotowanymi smakołykami. Był to dzień pełen radości oraz wielu wspomnień. 

2019_zdjecie_5_10 lecie.jpg

Kolejnym wyjściem w ramach czwartkowej socjoterapii było zwiedzanie zabytkowej części Cmentarza Rakowickiego. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy spacerować oglądając nagrobki sławnych i znanych osób, a także osób nam bliskich. 

2019_zdjecie_6_cmentarz.jpg

Jesień rozpieszczała nas piękna pogodą, co zachęciło nas do wyjazdu na jednodniową wycieczkę do pięknego i kameralnego Tarnowa. Razem z kolejami małopolskimi wyruszyliśmy w ciekawą podróż. W programie wycieczki poza spacerem udało nam się odwiedzić jedną z piękniejszych bazylik w Polsce oraz zjeść bardzo dobry obiad w jednej z najstarszych restauracji w Tarnowie. Podziwialiśmy architekturę tarnowskich kościołów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Krakowa. 

2019_zdjecie_7_tarnow.jpg

W listopadzie byliśmy także w Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej. Uczestniczyliśmy w pokazie robienia figur ze szkła, mieliśmy także okazję na własnych płucach przekonać się jak dmucha się szkło. Później  przewodnik oprowadził nas po muzeum, ciekawie opowiadając o znajdujących się tam eksponatach. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach malowania szklanych baniek. Było to bardzo interesujące wyjście. 

2019_zdjecie_8_huta_szkla.JPG

W ramach Andrzejek całą grupą seniorów udaliśmy się do zaprzyjaźnionej pizzerii Cyklop na uroczyste świętowanie. Mogliśmy spróbować różnych rodzajów pizz, tych najbardziej klasycznych, a także bardziej oryginalnych, np. z owocami morza czy karmelizowaną gruszką. Na osłodzenie zamówiliśmy jeszcze panna cottę, która bardzo nam smakowała. Dzień zakończyliśmy losowaniem wróżb andrzejkowych. Śmiechom i radości nie było końca! 

2019_zdjecie_9_andrzejki.jpg

Grudzień rozpoczęliśmy wyjściem do kina na najnowszą polską komedię „Jak poślubić milionera”.  Mieliśmy okazję na dużym ekranie podziwiać śmietankę polskiego aktorstwa. Śmieszne dialogi oraz piękne kadry bardzo nam się podobały.

2019_zdjecie_10_milioner.jpg

Tradycyjnie, jak co roku obchodziliśmy w Centrum Seniora uroczystą Wigilię. Przygotowywaliśmy się do niej gotując tradycyjne dania, piekąc sernik a także wspólnie krojąc sałatki. Wszyscy razem przy suto zastawionym stole zajadaliśmy się przygotowanymi przez nas smakołykami, a później razem śpiewaliśmy kolędy. To był piękny, świąteczny czas. 

2019_zdjecie_11_wigilia.jpg

Z początkiem roku 2020 udaliśmy się na wystawę szopek w krakowskim Celestacie. Mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo szopek rozmaitych rozmiarów i kształtów, wykonanych w różnych kategoriach wiekowych, zarówno przez dzieci jak i osoby starsze. Naszą uwagę przykuły nie tylko tradycyjne, piękne świecące się szopki, ale także te bardziej awangardowe, jak np. eko szopka włożona do butelki po Coca-Coli ze śmieciami w środku. Przez ponad godzinę obejrzeliśmy kilkadziesiąt dzieł. Po długim zwiedzaniu wybraliśmy się na kawę i ciastko do pobliskiej kawiarni, gdzie wymienialiśmy się spostrzeżeniami odnośnie naszej wycieczki. 

2020_zdjecie_1szopki.jpg

Luty rozpoczęliśmy wyjściem do kina na wojenny film amerykańsko-angielskiej produkcji pt.  „1917”, który zachęcił nas świetnymi recenzjami oraz zdobyciem trzech Oscarów. To piękna, wojenna historia dwóch żołnierzy, których zadaniem było przedostanie się za linię wroga. Trzymający w napięciu film, świetne zdjęcia oraz doskonałe efekty specjalne bardzo nam się podobały. Wyszliśmy z kina bardzo poruszeni historią, która jak na wojenny film miała wyjątkowo dobre zakończenie. 

2020_zdjecie_2_1917.jpg

Jak co roku, tłusty czwartek świętowaliśmy nie tylko tradycyjnym pączkiem, ale także nowymi ciekawymi smakami, zamówionymi w pobliskiej kawiarni. Poza typowymi pączkami z nadzieniem z dzikiej róży, były także bardziej oryginalne z czekoladą, budyniem czy kokosem. Do pączków przygotowaliśmy kawę i cappuccino. Wszystkie pączki bardzo nam smakowały. Po uczcie wymienialiśmy się doświadczeniami z prób samodzielnego przygotowywania pączków w domu. Były to bardzo ciekawe wspomnienia. 

2020_zdjecie_ 3paczki.jpg

Kolejnym wyjściem w ramach socjoterapii była wycieczka do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę: „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”. Wystawa liczyła kilkadziesiąt witraży różnych artystów sprzed kilku stuleci. Byliśmy zachwyceni dziełami, ich kolorystyką i wykonaniem. Zaskoczyło nas także to, że wśród zbiorów muzealnych znajdowały się witraże nawet z XIV wieku, które przetrwały zmienne warunki atmosferyczne oraz wojny. Była to piękna wystawa, bardzo długo będziemy ją wspominać. 

2020_zdjecie_ 4_witraze.jpg

Wchodząc w wiosenny klimat wybraliśmy się do biblioteki przy ulicy Rajskiej na wystawę „Ptaki”. Została ona stworzona przez podopiecznych naszego Stowarzyszenia, w tym przez uczestniczki Centrum Seniora. Mieliśmy okazję zobaczyć rzeźby wykonane z gliny oraz wiele obrazów. Wystawa bardzo nam się podobała, głównie ze względu na to, że dzieła zostały wykonane przez osoby, które nie są profesjonalistami, co jednak nie umniejsza ich wartości. Wszystkie ekspozycje wywarły na nas ogromne wrażenie, z satysfakcją przyglądaliśmy się dziełom stworzonym przez nasze uzdolnione artystycznie Seniorki. Po zwiedzaniu wybraliśmy się do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na krótki spacer.

2020_zdjecie_5_ptaki.jpg