Warsztat Terapii Zajęciowej

Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej obejmuje rehabilitacją zawodową i społeczną 75 osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej. Celem zajęć w Warsztacie jest dostarczenie osobom po przebytych kryzysach psychicznych realnych doświadczeń życiowych poprzez pomoc w organizacji dnia codziennego, trenowanie społecznych umiejętności oraz przygotowanie do podjęcia pracy w zakładach pracy chronionej, firmach społecznych jak również na otwartym rynku pracy.

 Warsztat Terapii Zajęciowej mieści się przy ul. Miodowej 9 w jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Na terenie ośrodka działa „Galeria Miodowa”, w której wystawiane są prace osób z niepełnosprawnością psychiczną związanych z pracownią, jak również twórców profesjonalnych z kraju i zza granicy. W trakcie organizowanych wernisaży uczestnicy rehabilitacji mogą zaprezentować na zewnątrz efekty swojej pracy, co stanowi swoisty rodzaj poznawania i przełamywania barier społecznych wobec osób chorych psychicznie. W Warsztacie działa również grupa teatralna. Realizowane są zajęcia logopedyczne, doradztwo zawodowo oraz pomoc socjalna i psychologiczna dla uczestników WTZ. W ramach naszego programu rehabilitacji prowadzone są zajęcia z psychoedukacji jak i wsparcie i terapia dla rodzin naszych uczestników.

Warsztat Terapii Zajęciowej finansowany jest ze środków  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Gminy Miejskiej Kraków za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie

Pracownia Rękodzieła

Terapeutka zajęciowa Marta Błasiak

Jest to pracownia w której działamy kreatywnie. Wykonujemy prace różnymi technikami, tymi które wykorzystywały nasze babcie ale również sięgamy po nowości, podążamy za modą na rynku. Pracujemy z różnymi materiałami od papieru po drewno. Kładziemy nacisk na dokładność i estetykę naszych prac. Oprócz cierpliwości, uczymy się pracy w grupie. Wykorzystujemy swoją kreatywność do tworzenia prac w technikach: decoupage, filcowanie na sucho, filcowanie na mokro, haft, malujemy i kolorujemy własne projekty , jesteśmy otwarci na nowe pomysły i techniki, które pojawiają się wraz z nowymi Uczestnikami.

wtz2
wtz3
wtz4
wtz5
wtz6

Pracownia Konserwatorsko - Stolarska

Terapeuta zajęciowy Szymon Pysno
Terapeuta zajęciowy Szymon Pysno

W pracowni stolarsko-konserwatorskiej praca w dużej mierze skupia się na umiejętnościach związanych z obróbką drewna oraz renowacji starych mebli, naprawy drobnych usterek i nie tylko. Uczestnicy wykonują różne projekty, a ostatnio w nich znalazły się między innymi: budki dla ptaków, domki dla owadów, skrzynie drewniane wszelakie ozdoby świąteczne wykonane z drewna oraz przedmioty użytkowe, również uczą się korzystania z narzędzi typowych dla tej pracowni. Staramy się ukształtować wśród uczestników postawę koleżeńskości jak i pracy zespołowej, zrozumienie innych jak i ciągła motywacja do podejmowania coraz to nowych zadań i projektów.

Podczas zajęć skupiamy się na relacjach interpersonalnych. Głównymi materiałami, które wykorzystujemy w pracowni stolarskiej to drewno i metal. Założeniem pracowni jest wykonywanie projektów użytkowych, które sprawdzą się w każdym domu. Ćwiczymy koordynację, cierpliwość i systematyczność. Z naszych rąk wychodzą zabawki dla dzieci jak również meble. Dokonujemy również napraw, przeróbek oraz projektujemy i przerabiamy stare na nowe. Jesteśmy kreatywni i otwarci na nowe pomysły. Pracując, na zajęciach staramy się szanować zasoby naturalne naszej planety poprzez odpowiednie wykorzystanie materiału.

wtz6
wtz7

Warsztat

wtz8
wtz9
wtz10

Pracownia Edukacji i Projektów Komputerowych

Pracownia Edukacji i Projektów Komputerowych zajmuje się: nauką obsługi komputera oraz urządzeń peryferyjnych, nabywaniem umiejętności posługiwania się internetem, poznawaniem programów komputerowych tj. Word, Excel, Power Point, przyswajaniem współczesnych zagadnień świata cyfrowego a dla osób zainteresowanych grafiką, ćwiczeniami w programach Corel Draw i Photoshop.

Każdy uczestnik przechodzi szkolenie z zakresu komunikacji poprzez Skype i posiada umiejętności pracy zdalnej. Na podstawie Indywidualnego Programu Rehabilitacji, wspólnie ustalamy czego będziemy się uczyć i w jakim zakresie rehabilitacji społeczno-zawodowej.

Nabyte kompetencje zadaniowe, pozwalają na udział w wielu autorskich projektach które uczą pracy, odpowiedzialności za zadanie, sumienności oraz współpracy w grupie. Jesteśmy autorami trzech edycji Kalendarza Biegacza, współtworzymy strony internetowe np. „Pomocna Małopolska”, posiadamy doświadczenie w obsłudze konferencji i szkoleń od strony biurowej oraz mamy za sobą wiele innych mniejszych projektów.

wtz11

W procesie terapii zwracamy przede wszystkim uwagę na indywidualne możliwości osoby, nabywanie nowych kompetencji oraz dobrą atmosferę pracy.

wtz12
Projekt Pracowni - Kalendarz Biegacza 2015-2017
wtz13

Pracownia Treningu Umiejętności Społecznych i Metod Kreatywnych.

Rehabilitacja społeczna mająca na celu aktywizację osób chorujących psychicznie w społeczeństwie oraz ich integrację w grupie poprzez pogadanki tematyczne, wymianę zdań na aktualne tematy, a także motywowanie do aktywnego udziału w procesie zdrowienia i  realnego wpływu na jego przebieg. Kształtowanie umiejętności adekwatnego zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego, przewidywanie konsekwencji podejmowanych działań, przezwyciężanie barier społecznych a także rozwijanie poczucia sprawczości.

Poprzez udział w różnorodnych zajęciach kreatywnych uczestnicy mają możliwość rozwijania i pogłębiania zainteresowań, wzbogacania życia wewnętrznego w celu zmiany spojrzenia na swoją niepełnosprawność. Udział w tych zajęciach rozwija i wspiera funkcje manualne, sprawność małej motoryki oraz koordynację oko-ręka. Pozwala też na rozbudzenie wyobraźni i zachęca do wyrażania swoich emocji poprzez zajęcia z arteterapii. Bardzo ważnym modułem jest także systematyczny udział w zajęciach z elementami treningu funkcji poznawczych wspierających pamięć, koncentrację oraz komunikację.

Pracownia Plastyczna

ArtystkaJaga Noworol
Artystka, rzeźbiarka terapeutka zajęciowa Jaga Noworól

Pracownia plastyczna, umożliwia uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej poznawanie różnych technik artystycznych co wpływa na rozwój kreatywności oraz rozbudza możliwości twórcze osób biorących udział w zajęciach. Techniki proponowane w czasie zajęć to między innymi : rysunek, malarstwo akrylowe na płótnie, suchy pastel oraz mniej znane techniki jak BLOB PAINT, batik na tekturze czy technika  EBRU, czyli malowanie na wodzie. Efekty uzyskiwane przy użyciu trzech ostatnich technik, przynoszą  osobom tworzącym dużo satysfakcji w kreowaniu ciekawych prac plastycznych. W czasie zajęć uczestnicy również zdobywają wiedzę z zakresu kompozycji. Uczą się także przygotowania swoich prac tak, aby profesjonalnie przygotować je do udziału w wystawie. Wspólnie spędzany czas w  pracowni plastycznej, pomaga w  nawiązywaniu relacji koleżeńskich oraz w wymianie refleksji na temat tworzonych prac. Często odbywają się również rozmowy o sztuce. Tak więc arteterapia jest ważnym elementem rehabilitacji dla osób po kryzysach psychicznych. 

wtz14
wtz15
wtz16
wtz17
wtz18
wtz19
wtz20

Pracownia Biurowa i Tłumaczeń

TerapeutkaZajMalgorzataSlodykiewicz
Terapeutka zajęciowa Małgorzata Słodykiewicz

Głównym celem pracowni jest nauka umiejętności posługiwania się komputerem, sprzętem biurowym (drukarka, kserokopiarka, skaner) oraz korzystania z Internetu. Ponadto, uczestnicy mają możliwość nauki języka angielskiego. W ramach pracowni odbywają się również treningi funkcji poznawczych, które umożliwiają poprawę m.in. koncentracji, pamięci oraz uwagi. Uczestnicy pracowni odpowiedzialni są za prowadzenie biblioteki, w której skład wchodzą: książki, filmy DVD, oraz płyty CD z muzyką.

wtz21

Uczestnicy pracowni biurowej mają również okazję do brania udziału w różnych projektach, które są wspólne dla uczestników z pracowni edukacji i projektów komputerowych. Do takich zadań należą m.in:

  • wydawanie „Miodka” – czasopismo WTZ
  • tworzenie strony internetowej „Pomocna Małopolska”
  • wspólne spacery, na których uczestnicy mają okazję fotografować Kraków i okolice
wtz22
wtz23

Pracownia Ogrodniczo – Dekoratorska

wtz24
    Pracownia Ogrodniczo-dekoratorska oferuje swoim Uczestnikom zajęcia w dwóch przestrzeniach:
  • w pracowni na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Miodowa 9 w Krakowie, gdzie odbywają się zajęcia, na których poszerza się teoretyczną wiedzę z zakresu ogrodnictwa, wykonywane są ozdoby do ogrodu z wykorzystaniem wszelkich materiałów głównie z recyklingu, dba się o rośliny na terenie WTZ
  • zajęcia z hortiterapii odbywają się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Kapelanka, gdzie uczestnicy przy pomocy i wsparciu terapeuty wykonują prace ogrodowe, dbają o rośliny, zwierzęta i ptaki w ogrodzie również w okresie zimowym. Uczą się współpracy z sobą wykonując wspólnie prace. Obcowanie z przyrodą pomaga zmniejszać napięcie wywołane stresem oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną.

Pracownia Gospodarstwa Domowego

wtz25

Celem terapii w pracowni gospodarstwa domowego jest udział w zajęciach kulinarnych oraz nauka obsługi sprzętu AGD. Uczestnicy Warsztatu biorą udział w planowaniu wydatków, który jest jednocześnie treningiem ekonomicznym. Przy współpracy z terapeutą robią zakupy produktów w okolicznych sklepach na wcześniej zaplanowane potrawy. Uczestnicy przygotowują posiłki w ramach terapii zajęciowej, które potem wspólnie konsumuje. Zajęcia umożliwiają trening podstawowych umiejętności kulinarnych z zachowaniem zasad BHP oraz zasad zdrowego odżywiania. Udział w zajęciach kuchennych gwarantuje nabycie umiejętności przygotowania prostych oraz bardziej skomplikowanych posiłków, a także umiejętność robienia zakupów spożywczych i planowania wydatków.

wtz26
wtz27

Rekrutacja

Warunkiem przyjęcia do Warsztatu Terapii Zajęciowej jest:

– posiadanie aktualnego orzeczenia ze wskazaniem do terapii zajęciowej (symbol O2-P, 12-C) wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,

– zamieszkanie na terenie miasta Krakowa.

Oferta

Uczestnicy WTZ mogą skorzystać z zajęć w ramach 8 pracowni:

Pracownia stolarsko-konserwatorska

gdzie praca koncentruje się wokół wykonywania drobnych przedmiotów z drewna do użytku codziennego m.in. deski kuchenne, ramy do obrazów, karmniki oraz budki dla ptaków. Pracownia wykonuje również prace konserwatorskie.

Pracownia krawiecka

uczy szycia i projektowania elementów garderoby, zabawek, przedmiotów użytkowych tj. fartuszki, ściereczki, rękawice kuchenne (na różnych poziomach trudności dostosowanych indywidualnie do możliwości i zainteresowań uczestnika rehabilitacji)

Pracownia rękodzieła artystycznego

gdzie uczestnik może wybrać dla siebie najbardziej atrakcyjne zajęcie. Powstają tu przedmioty dekoracyjne oraz użytkowe wykonane za pomocą wielu technik, przy użyciu różnych materiałów

Pracownia biurowa i tłumaczeń

daje możliwość pozyskania wiedzy z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu. W ramach pracowni wykonywane są opracowania różnego rodzaju tekstów oraz prowadzona jest biblioteka dla wszystkich uczestników Warsztatu

Pracownia edukacji i projektów komputerowych

Pracownia prowadzi stronę internetową, realizuje swoje autorskie projekty m.in. „Kalendarz biegacza” (Link), uczy się obsługi urządzeń biurowych tj. drukarka, skaner.

Pracownia gospodarstwa domowego

przygotowuje codzienny posiłek dla wszystkich uczestników rehabilitacji. Zajęcia w tej pracowni uczą i utrwalają elementarne potrzeby i umiejętności dbania o czystość, gotowania oraz planowania budżetu.

Pracownia plastyczna

oferuje wyroby z ceramiki, gliny, modeliny, solonego ciasta, ozdoby świąteczne, malowane na szkle i wiele innych

Pracownia papieroplastyki

zajmuje się tworzeniem prac z papieru. Uczestnicy mają okazję nauczyć się posługiwania gilotyną do cięcia papieru, z którego tworzą m.in. kartki okolicznościowe, zakładki do książek, torebki oraz pudełka na prezenty.

Dodatkowo uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach popołudniowych w grupie malarskiej oraz grupie teatralnej.

Kontakt

Warsztat Terapii Zajęciowej

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

ul. Miodowa 9, 31-055 Kraków

tel. 12 421-17-30 lub 12 634-28-12

e-mail: wtz@stowarzyszenie-rozwoju.eu

 

Warsztat Terapii Zajęciowej finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Gminy Miejskiej Kraków za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie

Zespół terapeutów zajęciowych
Skip to content