13 maja pod Ministerstwem Zdrowia spotkały się osoby pacjenci, rodziny, profesjonaliści i wszyscy, którym zależy na nowoczesnej psychiatrii środowiskowej w celu obrony istnienia w obecnej formie Centrów Zdrowia Psychicznego.
„Brakuje odwagi, by dokończyć to, co zaczęliśmy” powiedział dr Marek Balicki w rozmowie z RMF24.pl. Te słowa o przyszłości reformy psychiatrii w Polsce to sygnał alarmowy.
Dlaczego psychiatria środowiskowa to jedyna słuszna droga?
Nowoczesna pomoc nie może kojarzyć się wyłącznie z zamkniętym oddziałem szpitalnym. Prawdziwe wsparcie powinno być blisko chorującego: w lokalnej społeczności, w Centrach Zdrowia Psychicznego, bez kolejek i bez poczucia izolacji.
Co zyskujemy jako społeczeństwo dzięki tej reformie?
Pomoc zanim kryzys stanie się dramatem.
Krótsza droga do pracy, szkoły i bliskich.
Zapobieganie jest tańsze i skuteczniejsze niż wielomiesięczne leczenie szpitalne.
Stabilne społeczeństwo to społeczeństwo, które dba o emocje.
W tym dniu właśnie obradowała Rada ds. Zdrowia Psychicznego. Domagamy się wprowadzenia systemu zgodnego z założeniami pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego:
finansowania w formie ryczałtu na populację
odpowiedzialności CZP za mieszkańców swojego obszaru
integracji opieki środowiskowej i szpitalnej
koordynacji leczenia i wsparcia
utworzenia Krajowego Ośrodka Zdrowia Psychicznego
Centra Zdrowia Psychicznego zapewniają szybką i nielimitowaną pomoc, działają blisko ludzi — w dzielnicach i powiatach, dostosowują wsparcie do potrzeb pacjenta, łączą leczenie ambulatoryjne i szpitalne, docierają do osób wykluczonych przez biedę, samotność, wiek czy brak transportu, pomagają wracać do życia, pracy, nauki i relacji.
Organizatorzy:
Porozumienie na rzecz Rozwoju Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej
Pokaż mniej
