22 września Dniem Pamięci o Zagładzie Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Podpisz petycję.

W gronie psychiatrów, humanistów oraz osób zaangażowanych w kwestie praw człowieka zrodziła się inicjatywa, której celem jest uczczenie pamięci ofiar ludobójstwa – masowej eksterminacji osób chorujących psychicznie przez III Rzeszę na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Ich jedyną "winą" była choroba psychiczna.

Dążymy do tego, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach została zachowana i by oddać hołd tym, którzy zginęli tylko dlatego, że cierpieli na zaburzenia psychiczne.

Ustanowienie Dnia Pamięci o Zagładzie Osób z Zaburzeniami Psychicznymi 22 września ma na celu nie tylko upamiętnienie tych niewinnych ofiar, ale także przypomnienie o potrzebie troski o najbardziej bezbronnych w naszym społeczeństwie.

Wesprzyjcie naszą inicjatywę, podpisując petycję - 22 września Dniem Pamięci o Zagładzie Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Dostęp do petycji online:

Inicjatorem petycji jest Komisja Historii Psychiatrii Polskiej.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne:

"(...) Zginęli w ramach zaplanowanej przez nazistów zbrodniczej akcji zadawania „łaskawej śmierci”. Jedyną przyczyną ich eksterminacji była choroba, która według narodowo-socjalistycznej nauki była dostatecznym powodem uznania ich za „niezasługujących na życie”. Ich przynależność etniczna nie miała żadnego znaczenia, byli to pacjenci wszystkich narodowości i wyznań. Na osobach z zaburzeniami psychicznymi naziści testowali nowe, przemysłowe metody zabijania ludzi, które później, na znacznie szerszą skalę, wykorzystali podczas Holocaustu, a następnie zamierzali stosować wobec Słowian, określanych mianem podludzi. Eksterminacja osób z zaburzeniami psychicznymi rozpoczęła się najprawdopodobniej w trzecim tygodniu trwania wojny w Świeciu nad Wisłą. (...)