Nadzieją na psychiatrię zorientowaną na potrzeby osób chorujących psychicznie i ich rodzin jest krakowskie konsorcjum pod nazwą: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. Prof. Antoniego Kępińskiego, zawiązane pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum, Szpitalem Uniwersyteckim, Stowarzyszeniem Rodzin „Zdrowie Psychiczne”, Stowarzyszeniem „Otwórzcie Drzwi” oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, koordynatorem umowy.
Wszystkie te instytucje współdziałają w tworzeniu opieki psychiatrycznej, określonej w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i powstaniu Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego im. Prof. Antoniego Kępińskiego w krakowskiej dzielnicy Śródmieście.
Centrum już działa, są w nim oddziały dzienne, Środowiskowy Dom Samopomocy i Centrum Seniora, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zespół Leczenia Środowiskowego, mieszkania chronione i programy pracy zawodowej z Pensjonatem U Pana Cogito na czele oraz oddziały stacjonarne, którymi w przeszłości kierował prof. Antoni Kępiński. Wiele osób walczyło i pracowało nad stworzeniem tych ośrodków od podstaw.
Naszym wspólnym wyzwaniem jest utrzymać taki poziom opieki aby być godnym naszego Patrona.
Sygnatariusze Konsorcjum pod nazwą Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. Profesora Antoniego Kępińskiego w Krakowie.
Od lewej na zdjęciu stoją:
Solidarność – pisał Tischner – znaczy nieść ciężar drugiego człowieka… Solidarności nie trzeba narzucać z zewnątrz, rodzi się spontanicznie z serca. Jest wyrazem dobrej woli człowieka. Ona też budzi dobrą wolę, niesie poczucie satysfakcji, sensu, ciepła. Jest w nas, bo wszyscy jesteśmy w gruncie rzeczy ludźmi dobrej woli, byle jej nie stawiano głupich, bezsensownych lub wyrachowanych i przemyślanych przeszkód. Nie potrzebuje wroga, czy przeciwnika by mobilizować ludzi.
To wspólne dzieło ma służyć osobom chorującym psychicznie i ich rodzinom w leczeniu, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz edukacji. Ma stanowić świadectwo współpracy w budowaniu dobrej wspólnoty oraz włączaniu osób chorujących psychicznie w społeczne, kulturalne i gospodarcze życie naszego Miasta.