W życiu jest trochę tak jak w fotografii.
Jeśli masz dobre światło i przyjazną przestrzeń, wyjdzie z tego dobre zdjęcie Zajęcia fotograficzne prowadzone w ramach Ośrodka Wsparcia dają możliwość poznania fotografii, nauki obserwacji i treningu uważności. Pracujemy również w duchu Mindfulness i Slow Life.
Grupa Fotograficzna zrzesza osoby niepełnosprawne po kryzysach psychicznych i daje możliwość wsparcia w ramach rehabilitacji społecznej i rozwijania własnych pasji.Uczy aspektów technicznych, wrażliwości na otoczenie, kompozycji i dostrzegania czegoś nowego w codzienności. Daje możliwość zbliżenia się do ludzi i oswajania z nowymi miejscami. Integruje we współdziałaniu. Poznajemy nasze miasto, miejsce w którym mieszkamy, pracujemy, ale ucząc się obserwacji, dostrzegamy wiele nowych rzeczy, które pomijajmy będąc w biegu codzienności. Fotografia to zatrzymanie czasu, to niezwykła sztuka, która potrafi uchwycić emocje, chwile i piękno świata w jednym kadrze.
"Kiedy fotografuję, to otwartym okiem patrzę na świat, a zamkniętym spoglądam w głąb siebie"
– Henri Cartier-Bresson
Miliony osób tworzą codziennie zdjęcia, My co tydzień szlifujemy perły. Oczy są zwierciadłem duszy, a my zamykamy ją w kadrze. Na początku był chaos, a później był poprawny kadr.
Zadaj sobie pytania dotyczące swojej fotografii.
Dlaczego stworzyłeś tę pracę i jaka jest jej historia?
Jaka jest Twoja ogólna wizja – co chcesz powiedzieć w swojej pracy?
Jaki jest związek Twojej obecnej pracy z poprzednią?
Co wpływa na Twoją pracę?
Skąd czerpiesz inspirację do swoich obrazów?
Jak ta praca wpisuje się w serię lub większą całość?
Utwórz listę słów i fraz opisujących wybrane przez Ciebie tematy, Twoje wartości artystyczne, proces tworzenia i wpływy (tj. doświadczenia, marzenia). Narysuj odpowiedzi z poprzedniego kroku. Skróć listę słów i zacznij tworzyć zdania, używając tych słów.
Wystawa pt. Przestrzeń i światło” jest pewnego rodzaju zachwytem nad otaczającą nas rzeczywistością.
Kraków wraz z jego wszystkimi przestrzeniami staje się prawdziwym plenerem, miejscem gdzie doświadczamy, szukamy kompozycji, kontrastów. Przyglądamy się ludziom, rozglądamy się w domu, w ogrodzie, i wszędzie dostrzegamy coś wartego uwagi. Trenujemy uważność i nie spieszymy się w ramach Slow Life. Na wystawie dostrzegą Państwo również światło, które tworzy obrazy rysując nasz dom, okolicę... Szukamy piękna blisko. Przedstawione prace wykonane są w ostatnich trzech latach w ramach Ośrodka Wsparcia prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, finansowanego przez PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
W dniach 11-13 października 2024 odbył się wyjazd na plener fotograficzny w miejscowości Mizerna k. Zalewu Czorsztyńskiego. Grupa liczyła 6 uczestników i terapeutę.
Zajęcia obejmowały część techniczną czyli obsługę aparatu, współgrania różnych parametrów ze sobą, kadrowania i pracę w plenerze. Poza tym na bieżąco były robione indywidualne korekty przy fotografowaniu. Wieczorem po całym dniu, było wspólne oglądanie zdjęć i dyskusja nad techniczno-artystycznymi walorami zdjęcia.
W pierwszym dniu ze względu na deszcz pracowaliśmy warsztatowo w domu, a wieczorem wyszliśmy na spacer w okolicy i wtedy powstały pierwsze kadry.
W drugim dniu uczestniczyliśmy w Redyku w Szczawnicy.Było to niezwykłe wydarzenie zarówno z punktu widzenia programu i walorów kulturowych a także ze względu na możliwość zrobienia zdjęć owiec prowadzonych głównymi ulicami miasta jak również strojów ludowych. Całe wydarzenie zrobiło na grupie bardzo duże wrażenie. Trzeci dzień ze względu na świetne warunki pogodowe, to wschód słońca na górze Wdżar w Kluszkowcach. Było niezwykle, co zostało uwiecznione na wielu zdjęciach. Całość wydarzenia bardzo ułatwiała dostępność busa oraz uzupełniały to dobre obiady w restauracjach. Śniadania i kolacje były przygotowywane przez grupę co stanowiło ważny element integracyjny. Każde podejmowane działanie musiało mieć zgodę całej grupy.
„Integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami - Wyjazd na plener fotograficzny i wyjścia integracyjne” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.
Grant ten był wyłoniony w konkursie ofert na realizację zadania publicznego pn. „Integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami“ przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa a współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Fotorelacja z pleneru fotograficznego w dniach 11-13 października 2024.