Logo Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

Podpisujemy Petycję do Marszałka Województwa Małopolskiego o "Ratowanie Centrum Seniora dla osób chorujących psychicznie 45+ w Krakowie".

Szanowni Państwo,

W imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc w utrzymaniu Centrum Seniora dla osób chorujących psychicznie, które prowadzone jest przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej (SRP) w Krakowie od 2009 roku, w ostatnich latach przy ul. Olszańskiej 5. 

Otwarcie w ubiegłym roku Centrum w nowej, większej siedzibie spotkało się z uznaniem władz regionu, miasta, społeczności uniwersyteckiej i szerokiego środowiska seniorów. Dzięki wsparciu wielu darczyńców możliwe było jego wyposażeniu i rozwój programu. Pozytywny rezonans był olbrzymi. 

Podpisując w ubiegłym roku umowę najmu z Małopolskimi Parkami Przemysłowymi Sp. z o.o. (MPP) w nowej siedzibie dostosowanej i zaadaptowanej do potrzeb i aktywności chorujących psychicznie Seniorów, ocenialiśmy, że prowadzone przez nas projekty pozwolą nam sfinansować działalność Centrum.  Jednak wysokość czynszu, którego wzrost adekwatny z pewnością wobec najemców komercyjnych - jest niemożliwy do udźwignięcia przez żaden projekt społeczny prowadzony przez organizacje pozarządowe. 

Podjęliśmy wiele starań, aby zrównoważyć budżet i m.in. dwukrotnie bezskutecznie prosiliśmy MPP i Urząd Marszałkowski o zgodę na stawki czynszu płacone w innych ośrodkach służby zdrowia Szpitala Uniwersyteckiego  i ośrodkach społecznych prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie  i działających na terenie Olszańskiej 5. 

Ostatecznie bilans za 2022 r. pokazał skalę kosztów poniesionych przez Stowarzyszenie. Do dotacji z grantów  PFRON w wysokości 490 985,30 zł, Stowarzyszenie musiało dołożyć z własnych środków kwotę 202 503,14 zł. W tej kwocie deficyt blisko 175 tysięcy stanowi nowa, komercyjna kwota najmu. Koszty utrzymania Centrum przekraczają nasze możliwości. 

Rozwiązaniem byłoby obniżenie kwoty czynszu za 1 m2 do wysokości, jaką SRP płaci za inne wynajmowane przy ul. Olszańskiej 5 lokale, których kapitalne remonty sfinansowała nasza pozarządowa organizacja. Na to jednak nie mamy zgody ani Zarządu MPP  ani Marszałka Województwa Małopolskiego. 

Prosimy Państwa o wsparcie w rozmowach z Urzędem Marszałkowskim poprzez podpisywanie petycji online oraz listy z prośbą o utrzymanie istnienia Centrum Seniora kierowane na adres: 

Pan Witold Kozłowski 

Marszałek Województwa Małopolskiego 

ul. Racławicka 56 

Kraków 30-017

TU LINK DO PETYCJI:

AKTUALIZACJA

Otrzymaliśmy dzisiaj list w sprawie ratowania naszej placówki Centrum Seniora dla chorujących psychicznie. 

[Pismo zostało wysłane na polecenie Pani Dominiki Studnickiej, Dyrektorki Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej ] 

Publikujemy go, aby zawiadomić Wszystkich zaangażowanych w ratowanie naszego Centrum.

Zebraliśmy niemal 1100 podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego.
Wiele osób zaangażowało się w zbieranie poparcia, w tym organizacje:

Kongres Zdrowia Psychicznego 

Fundacja eF kropka

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Dziękujemy!

Sytuacja jest dynamiczna, czekamy na pozytywne rozwiązanie problemu, czekają nasi podopieczni...

Newsletter

Zapisz się do naszego newsletter'a i bądź na bieżąco z wydarzeniami oraz kursami organizowanymi przez Stowarzyszenie.
[yikes-mailchimp form="1"][/yikes-mailchimp]
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content