Logo Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

Akademia Liderów Cogito

Idea Akademii Liderów Cogito zrodziła się z przekonania, że nastał w Polsce dobry czas, aby osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego zaangażowane aktywnie na rzecz całej grupy osób chorujących psychicznie, gdyż  tak rozumiemy Liderów, połączyły swoje siły we wspólnych działaniach. Inicjatorem i koordynatorem spotkań jest Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi”, które było w Polsce pierwszą  reprezentującą interesy osób chorujących psychicznie, walczącą z piętnem, edukującą wspierane w tej misji  przez Stowarzyszenie na Rzecz Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Akademia Liderów Cogito jest więc miejscem spotkania i wymiany doświadczeń, dzielenia się sukcesami i trudnościami w pracy, wewnętrznego szkolenia, budowania solidarnie działającej sieci przedstawicieli wielu środowisk co ma sprzyjać wzajemnemu wzmacnianiu się, generowaniu nowych pomysłów i szukania sposobów ich realizacji w budowaniu ogólnopolskiego ruchu.

W naszym ruchu współuczestniczyli przedstawiciele następujących instytucji działających na rzecz osób chorujących psychicznie:

  1. Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa
  2. Lubelskie Stowarzyszenie JESTEŚMY z Lublina
  3. Fundacja eF Kropka z Warszawy 
  4. Nieformalna grupa „Wolni Razem” z Warszawy
  5. Fundacja Wspierania Rozwoju Psychiatrii Środowiskowej im. Prof. Andrzeja Piotrowskiego z Warszawy
  6. Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu z Wrocławia
  7. Katowickie Stowarzyszenie „Z godnością” – w trakcie rejestracji

W Akademii Liderów Cogito dążymy do coraz lepszego wyposażenia w wiedzę, umiejętności i narzędzia niezbędne do efektywniejszych oddziaływań w zmienianiu rzeczywistości w określonym pozytywnym kierunku. Zależy nam, aby wprowadzać zmiany systemowe, takie które doprowadzą do poprawy sytuacji wszystkich osób chorujących psychicznie w Polsce. Walczymy także o mądre wprowadzanie zawodu Asystenta Zdrowienia. 

Członkowie Akademii Liderów Cogito brali czynny udział we wszystkich Kongresach Zdrowia Psychicznego, które co dwa lata odbywają się w Warszawie opracowując m.in. Standardy Opieki Psychiatrycznej w Centrach Zdrowia Psychicznego i Deklaracje uczestników Dziś widzimy, że naszą rolą jest inicjować i wspierać, tworzyć przestrzeń. To dobry czas ponieważ są ludzie gotowi do działania, widzą potrzebę, sens, są nastawieni na współpracę. Organem prasowym naszego ruchu jest Czasopismo „Dla Nas”. Czasopismo jest redagowane, opracowywane i kolportowane przez osoby po kryzysach psychicznych i profesjonalistów ze Stowarzyszenia Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pod patronatem Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP. Jest rozprowadzane po całym kraju w nakładzie 6 tys. egzemplarzy.

Czasopismo „Dla Nas” porusza tematykę osób niepełnosprawnych chorujących psychicznie, zawiera artykuły opisujące doświadczenie chorowania, trudności dnia codziennego, a także  proces zdrowienia, próby podjęcia nauki i pracy, opowiada o rozwijaniu pasji, spełnianiu marzeń, walce o godne traktowanie osób chorujących psychicznie. Ta kulturotwórcza i opiniotwórcza misja podnosi poziom wiedzy, stanowi element psychoedukacji i psychoprofilaktyki zdrowia psychicznego. Wszystkie numery Czasopisma „Dla Nas” są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” oraz tutaj.

Newsletter

Zapisz się do naszego newsletter'a i bądź na bieżąco z wydarzeniami oraz kursami organizowanymi przez Stowarzyszenie.
[yikes-mailchimp form="1"][/yikes-mailchimp]
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content