Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w okresie od 01.04.2024 r. do 31.03.2027 r. realizuje projekt „Możemy więcej w Centrum Seniora”. Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Jak pracujemy?
Kto może się do nas zgłosić:
Oferta Centrum Seniora skierowana jest do seniorów (osób, które ukończyły 45 rok życia), mieszkańców województwa małopolskiego, którzy posiadają orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność z powodu choroby psychicznej:
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji / orzeczenie z ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do I grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego chorobę psychiczną),
orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do II grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego chorobę psychiczną),
orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (orzeczenie z ZUS o częściowej niezdolności do pracy / orzeczenie KIZ o zaliczeniu do III grupy inwalidów - dla tych orzeczeń niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego chorobę psychiczną).
Co oferujemy?
Oferujemy zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 obejmujące:
arteterapię – sztuki użytkowe, zdobnictwo i dekoratorstwo, muzyko, biblio, filmo i teatro- terapia. Celem arteterapii jest podniesienie samooceny, rozwój zainteresowań, nauczenie aktywnego i efektywnego spędzania czasu, kształtowanie relacji interpersonalnych oraz poprawa nastroju.
ergoterapię – zajęcia kulinarne, trening ekonomiczny, zajęcia logopedyczne, trening higieny, zajęcia w ogrodzie, zajęcia komputerowe. Celem ergoterapii jest poprawa w obrębie funkcji kognitywnych, zaradności osobistej, planowania czynności dnia codziennego i nauczenie beneficjentów kluczowych kompetencji niezbędnych do ich optymalnego funkcjonowania w środowisku.
socjoterapię –terapia grupowa, indywidualna, trening funkcji poznawczych, psychoedukacja uczestników i ich opiekunów, rodzin, poradnictwo psychologiczne, prawno-socjalne, medyczne, wsparcie terapeutyczne środowiskowe, rekreacja. Celem socjoterapii jest poprawa poziomu społecznego funkcjonowania uczestników.
Wsparcie realizowane jest przez interdyscyplinarny zespół w składzie: psycholog, doradca zawodowy, terapeuta zajęciowy, muzykoterapeuta, terapeuta środowiskowy, pracownik socjalny, dietetyk oraz fizjoterapeuta.
Jak do nas dojechać?
Autobus – linie numer: 124, 184, 424 – przystanek Cmentarz Rakowicki Tramwaj – linie numer: 72 – przystanek Cmentarz Rakowicki
Kontakt ul. Olszańska 5 (I piętro) 31-513 Kraków tel. 721 746 972
Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy Centrum Seniora wybrali się na spacer do Parku Jordana. Czy udało im się znaleźć Jesień?
W dniu 04 lipca 2024 r. uczestnicy projektu „Możemy więcej w Centrum Seniora” odwiedzili Muzeum Techniki i Inżynierii w Zajezdni przy ul. Wawrzyńca 15.
Muzeum Inżynierii i Techniki jest instytucją kultury Miasta Krakowa, w której zgromadzone są zbiory z zakresu historii i rozwoju techniki.
Uczestnicy mogli zobaczyć m.in.:
pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVII w.,
maszynę parową F. Wichterle,
drewnianą pralkę klepkową Miele,
maszynę do pisania dla niewidzących Picht,
fonograf Edisona,
pierwsze polskie telefony,
maszynę szyfrującą Feldfernschreiber,
kuchnię elektryczną „Gródek”,
prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk,
komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności